fbpx

İhtiyaç kredisi başvurusu

Kredi türleri arasında en sık başvurulan kredi türü olan ihtiyaç kredisi ile ilgili detaylı bilgileri sizin için derledik. 

Krediler, bireysel krediler ve ticari krediler olarak ayrılır ana hatlarıyla. Eğitim kredisi, tatil kredisi gibi alt türler de ihtiyaç kredisi kapsamına giren kredi türleri. Bankalar kampanyaları ile bu alt başlıklarla sunduğu kredi türlerinde düşük faizli kredi özellikleri sunabiliyorlar.

İhtiyaç kredisi şartları

Gelelim “İhtiyaç kredisi nasıl çekilir” konusuna. Bankaların ihtiyaç kredisi şartları için belirlediği birincil belgeler ve şartlar vardır. Gelir belgesi, kredi notunun uygunluğu gibi. Bunun yanında yasal olarak sunulan genel şartlar da vardır.

Peki bu ihtiyaç kredisi şartları nelerdir?

İhtiyaç kredisi şartlarını şöyle özetleyebiliriz:

  • İhtiyaç kredisi başvurusu yapabilmek için öncelikle 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor.
  • Bankaya bir gelir kaynağı göstermeniz, yani belgelemeniz gerekiyor. Bunun için ya SSK kaydı sahibi olmalı ya da vergi levhası olan bir şirket sahibi olmanız gerekiyor. Bankalardan kredi onayı almak için levhanızda kâr gözükmeli veya SSK kaydınız son iş yerinde 3 ay dolmuş olmalı.
  • Kredi notu adı verilen banka ve borç ilişkileri geçmişiniz, fatura ödemeleriniz, kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzenli seyretmiş olması gerekiyor.
  • Kredilerde eskisi kadar kefil aranmıyor ancak banka gerekli görürse ister.
  • İhtiyaç kredisi vadeleri yasal olarak 48 ay sınırındadır, ancak ipotekli kredi çekecekseniz 120 ay vadeye kadar çıkabiliyorsunuz.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

İhtiyaç kredisi için gerekli belgeler şöyle:

  • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet
  • İkametgah ya da başvuranın adına gelmiş olan son 3 aya ait fatura
  • Gelir belgesi. Gelir belgesi; özel sektör çalışanları ve memurlar için maaş yazısı ya da maaş bordrosu, imza sirküleri olabilir. Emekliler için emekli hesabı cüzdanı yeterli. Serbest meslek sahibi ya da şirket ortağıysanız güncel vergi levhası, bilanço ve gelir tablosu veya ticaret sicil gazetesi/oda kayıt belgesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir