fbpx

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu bankaların kredi ve kredi kartı vermedeki en çok dikkat ettiği husustur. Bankalar kredi notu düşük olanlara kredi veya kredi kartı vermekte tereddüt ederler. Çünkü kredi notunu geçmiş dönemdeki ödenmemiş veya gecikmiş borçlar oluşturmaktadır. Bu sebeple de doğru orantılı olarak kredi notu riskli grupta olan kişilere güven azalmakta ve banka imkanlarından yararlanmalarına imkan verilmemektedir. Bu yazımızda sizlerle İş Bankası, Yapı ve Kredi, Ziraat Bankası, Garanti, Finansbank, Akbank, İş Bankası gibi vakıf ve özel bankaların kredi notu öğrenme sistemlerini anlatacağız. T.C kimlik numarası ile kredi notu nasıl sorgulanır? Bütün merak ettiklerinizi içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenmek Mümkün mü?

Turkcell, Avea ve  Vodafone üzerinden ücretsiz olarak kredi notu öğrenmek için herhangi bir telefon satan yere giderek cep telefonu almak istediğinizi söyleyip bu şekilde hiç para ödemeden anında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Çünkü telefon satan bayiler cep telefonu almak isteyenlere taksitli olarak cep telefonu sattıkları için bu  yöntemle ücretsiz olarak kedi notunuzu öğrenmenizi sağlayabilirler. Telefon almak isteyen tüketicilerin mecburen kurumsal findeks hesaplarından kredi notunuzu sorgulayıp baktıkları için  ve yüksek olanlara cep telefonu satışı yaptıkları için  işlemini bu bayilerden veya beyaz eşya satışı yapan tüm firmaların bayilerinden yapabilirsiniz.

Akbank Direk uygulaması üzerinden para ödemeden ücretsiz KKB skorunuzu sorgulayabilirsiniz.

Ücretsiz Olarak Cep telefonundan Sorgulama

Ayrıca cep telefonunuzdan da kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Hattınız Avea, Turkcell, Vodafone ne olursa olsun cep telefonunuzdan para ödemeyerek 9 TL gibi bir ücret ödeyerek de kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bunun için cep telefonun mesaj bölümüne alıcı kısmına 1122 yazıp, mesaj kısmından T.C. kimlik numaranızı arada boşluk bırakıp sadece doğum yılınızı (1980 gibi) yazarak kredi notunuza 9 TL karşılığında ulaşabilirsiniz.

  • Turkcell de Vodafone gibi Findeks üzerinden kredi notu sorgulama işlemine izin vermektedir ve belirli bir bedel karşılığından kredi notu sorgulama yapanlara referans  numaralarını kredi geçmişlerini görüntülemektedir.
  • Ayrıca Bankaların Mobil uygulamaları üzerinden de kredi geçmişi öğrenilebilir. Bankaların hepsinde olan mobil uygulaması üzerinden KKB findeks kredi notu öğrenmek isteyenler için sorgulama yapmalarına olanak sağlanmıştır.
  • Mobil uygulamaları akıllı cep telefonunuza yükledikten sonra giriş yaparak Findeks risk raporu sorgulama iletisi üzerine tıklayarak 9 TL bedel karşılığında banka kredi notunuzu öğrenmeniz sağlanmaktadır.
  • Akbank uygulaması üzerinden para ödemeden sorgulama yapabilirsiniz.
  • Bankaların müşteri temsilcilerine bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu yaparsanız, temsiciler tarafından yapılan inceleme sonucunu öğrenebilirsiniz.

Kobi bankacılığı imkanlarından faydalanan esnaflarımız KOBi hizmetlerinden ücretsiz KKB sorgulama işlemi için talepte bulunabilirler.

Garanti Bankası Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu Findeks sayfasından ve operatörler üzerinden SMS göndererek öğrenebildiğiniz gibi ayrı ayrı bankaların internet sayfalarından ya da Mobil Bankacılık ile de öğrenebilirsiniz. Garanti Bankası üzerinden kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız;

Garanti İnternet’e giriş yaparak “Başvurular” kısmından kredi notunuzu öğrenebilir ve düşük ise yükseltmek adına çalışmalar yapabilirsiniz. Geçmiş döneme ait borcunuz var ise ödeyebilir ve tüm borçlarınızı kapatabilirsiniz. Düşük limitli bir kredi kartı alabilir ve borçlarını her ay düzenli olarak yatırırsanız da kredi notunuzda etkilenme olacaktır.

Garanti Bireysel İnternet Bankacılığı üzerinden kredi notu öğrenmek için linke tıklayınız.

İş Bankası Kredi Notu Öğrenme

İş Bankası üzerinden kredi notunuzu öğrenmek için de yapmanız gereken işlemler Garanti Bankasından çok farklı değildir. Risk Raporu ve Findeks Kredi Notu sayesinde hala aktif olan ya da son 5 yıl içerisindeki kullanmış olduğunuz ancak kapanmış kredilerin geçmişteki ödemelerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İnternet şubesi üzerinden kredi notu öğrenmek için; Kredilerim => Kredi Risk Raporu 

İşCep üzerinden kredi notu öğrenmek için; Krediler =>  Kredi Risk Raporu

İş Bankası Bankamatiklerinden kredi notu öğrenmek için ise; Bilgi Sorma => Kredi Risk Raporu seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Cep telefonlarınızın Play Store veya App Store üzerinden İş Bankası Mobil uygulamasını indirerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenmek için internet sayfasına linke tıklayarak direk ulaşabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu

Kredi kartı borcunu veya kredisini ödemeyenler bankaların anlaşmalı olduğu Kredi Kayıt Bürosunca kara listeye alınırlar. Bu listeye kötü sicil, sicili bozuk, kırmızı kalem çekilmiş isimleri de verilmektedir. Bu listede olduğunuz sürece size hiçbir banka kredi vermez. Kara listeden çıkan veya tam olarak listeye girmemiş kişiler içinde Findeks isimli firma bir puanlama cetveli hazırlamıştır. Bu cetvelde kişilerin çektikleri kredilere göre, aldıkları notlar belirtilmekte, ve her kredi notu seviyesine belli oranda kredi verilmektedir. Bu nedenle bankaya kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olmanız faydalıdır. Tabi birde bu kredi notu sorgulama servisi ücretsiz ise, tadından yenmez  Findeks ücretli şekilde kredinizi öğrenmenizi sağlayan bir servistir. 

Kredi Notu Risk Grupları

Sorunsuz kredi alabilmek için kredi notu risk gruplarını sizler için araştırdık. Alacağınız kredi ve kredi kartınız için belirlenecek olan limit hem kredi notunuza hem gelir durumunuza göre değişiklik gösterecektir. Kredi kartı limitiniz için ilk kredi kartı alımınızda limit maaşınızın 2 katı kadar olacaktır. Diğer yıllarda ise 4 katına kadar çıkartılabilecektir. Kredi çekmek için ise ek gelirleriniz ve sabit geliriniz etkili olacaktır. Bankaya sunacağınız kira geliri, ek iş geliri veya taşınır, taşınmaz ipotek belgeleri kredi limitini arttırmaya yardımcı olacaktır.

Kredi notunuz;

1 ile 699 arasında ise==> En riskli gruptasınız demektir. Bu hususta kredi almanız mümkün değildir.

700 ile 1099 arasında ise==> Orta riskli gruptasınız demektir. Bu hususta da kredi almanız zor olacaktır.

1100 ile 1499 arasında ise==> Az riskli gruptasınız demektir. Kredi notunuz bu şekilde ise kefil aracılığı ile kredi alabileceksiniz demektir.

1500 ile 1699 arasında ise==> Kredi notunuz iyi demektir. Sorunsuz bir şekilde kredi alabilirsiniz.

1700 ile 1900 arasında ise==> Kredi notunuz çok iyi grupta yer alacaktır. Bu şekilde gelir durumunuza bağlı olarak dilediğiniz şekilde kredi kartı alabilir veya kredi çekebilirsiniz. Kredi notunuzun bu şekilde olması bankalara güven sağlayacaktır. Hatta siz bankalara teklif etmeden bankalar sizi arayarak kredi teklifinde bile bulunabilirler.

Bankalar tarafından, SMS yolu ile ve Findeks aracılığı ile kredi notunuzu bu şekilde öğrenebilirsiniz. Kredi notunuz düşük ise yükseltmek adına çalışmalar yapmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir