Kredi onayı hangi bankada daha kolay? - Kredi-Puanları, Banks - Credit Cards - Loan

Kredi onayı hangi bankada daha kolay?

Kredi çekmeye karar verdiniz ve kredi başvurusu yapmadan önce bankaları ve faiz oranlarını araştırmaya başladınız. Tabii ki kredileri kolay onaylayan bir banka ile şansınızı arttırmak istiyorsunuz.
Cem Dişbudak

Kredi onayı hangi bankada daha kolay?
Bankaların bazıları daha kolay, bazıları daha zor kredi verir mi? Bu sorunun cevabına evet diyebiliriz. Bankaların kolay kredi vermesinde bazı sebepler var. Birincisi bankanın kredi politikası. Eğer banka ihtiyaç kredisi ya da diğer kredi türlerinde çok sayıda müşteriye ulaşmak istiyorsa kredi kampanyaları ile indirimli faiz oranları sunuyor. Buna ek olarak da kimlere kredi çıkar denildiğinde akla gelen ilk iki maddede çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Yani kredi notu ve sigorta kriterlerinde kredi çekmeyi isteyenler lehine hamleler yapıyorlar.

Neden bazı bankalar kolay kredi veriyor?
Örneğin bir bankanın kredi vermek için ön şartı 1200 kredi notu ve en az 6 ay sigortalı çalışan olmak olsun. Banka yeni politikayla birlikte puan şartını 1000’e kredi almak için sigortalı olma şartını da 2 aya kadar indirebiliyor. Hatta bu rakamları daha da minimuma çekebiliyor. Böyle dönemlerde de bankanın kolay kredi verdiğini söylemek mümkün olabiliyor. Bazı bankalar bunu dönem dönem yaparken bazıları tüm banka politikasını kolay kredi vermek üzerine kurabiliyorlar.

Kolay kredi veren bankalar diye 3-4 bankanın adını sıralamak hiçbir zaman sizi net sonuca götürmez. Bankaların politikaları da değişkenlik gösterebilir.

Kolay kredi verdiği söylenen bankaların kredi faiz oranları diğer bankaların rakamlarına göre oldukça yüksek olabilir. Bu durumda da aslında uygun bir oranla alacağınız krediyi daha pahalıya almış olabilirsiniz. Bankaların kolay kredi verip vermediğini öğrenmeden önce sizin kredi notunuzu öğrenmekte fayda var. Eğer kredi notunuz yüksekse ve her bankada kolay bir şekilde krediniz onaylanabilecekse bankanın kolay kredi vermesinden daha çok uygun fiyatlı kredi vermesine dikkat edeceksiniz. Bu nedenle Findeks Kredi Notunuzu Findeks.com.tr adresinden öğrenmenizde fayda var. Kredi notunuz düşük ve krediye olan ihtiyacınız acil değilse kredi notunuzu yükseltmeye özen göstermelisiniz. Bunun yöntemi de kredi borçlarını düzenli olarak ödemek ve gereksiz kredi başvurusu yapmamaktan geçiyor.

Kredi notlarınızı düzelttikten sonra hemen hemen her bankadan kredi almak sizin için kolay olacaktır. Biliyoruz kredi notunu yükseltmek aşırı kolay değil ama aşırı zor da değil. Harcamalarınızı gelirinize göre düzenledikten sonra bir noktada dengeyi sağlıyorsunuz, sonrasında tasarrufla artıya geçiyorsunuz. Bu noktadan itibaren de finansal hayatınız düzene giriyor. Kredi alma ihtimaliniz artıyor belki de krediye bile ihtiyacınız kalmaz hale geliyorsunuz.

Kolay kredi veren bankalar?
Kolay kredi veren bankalara gelecek olursak bunların arasına QNB Finansbank, Garanti Bankası, AKBANK, Yapı Kredi bankası gibi bankalar da giriyor zaman zaman bu listeye. HSBCI, ING BANK, ODEA, Fibabanka, Bank Pozitif gibi bankalar da bazı kampanyalarla kolay krediler veriyorlar. Bunu öğrenmek için bankaları takip etmeniz gerekiyor. 2016’da en kolay krediyi veren banka 2017’de kredi şartlarını değiştirebilir.

Bankalar kolay da kredi verse zor da kredi verse sizin unutmamanız gereken bir numaralı şey; krediyi geri ödeyeceğiniz. Yani bankalar krediyi kolay verebilirler ama kredi geri ödeme şartları değişmiyor. Yine o krediyi ödeyecek olan sizsiniz. Kredi çekerken yapmanız gereken tüm bankaların kredi faiz oranlarını karşılaştırmak ve sizin bütçenize en uygun şartları ve oranları sunan bankadan krediye başvurmak.

2 thoughts on “Kredi onayı hangi bankada daha kolay?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *