fbpx

Çiftçi Kredi Kartı – Yeni Tarım Kredi Kartı

Çiftçi kredi kartları,çiftçilere çeşitli ayrıcalıklar sunan, tarımsal ürün hasadına göre ödeme yapma imkânı veren, standart kredi kartı özellikleriyle birlikte nakit avans,taksitli nakit avans ve kredi olanağı da sunan kartlar olarak biliniyor. Çiftçilere özel kredi kartı hizmeti sunan bankaların tasarladığı bu kartlar, birbirinden farklı özelliklere sahip olabiliyor. Bugün sizlere en iyi çiftçi kredi kartları hakkında bir takım önemli bilgiler sunacak, hangi kartı kullandığınızda ne gibi avantajlar elde edebileceğinizi detaylarıyla birlikte açıklamaya çalışacağız.

Kredi kartı ödemeleri, normal şartlarda her ay belirlenen ekstre tarihinde yapılmaktadır. Ödeme süresi, bankalar tarafından 10 gün olarak belirlenmiş olup ilk harcama sonrası toplamda 40 günlük bir ödeme süresi söz konusudur. Çiftçilere özel kredi kartları ise bu noktada bir takım toleranslara sahiptir. Çiftçiye özel kredi kartı ödemesi, senede birkaç defa yapılabilmekte, üretilen tarım ürününün hasat mevsimine göre bir ya da birden fazla ödeme dönemi belirlenmektedir. Yılda 1 ya da 2 defa ekstre ödemesi yapılan çiftçi kredi kartları, diğer kartlara nazaran daha çok tercih edilir.

Çiftçiler, gelir elde etme konusunda çalışanlardan, esnaflardan ve şirket sahiplerinden farklı olarak yılın belirli bir döneminde gelir sahibi olduklarından ödemelerini de bu döneme denk getirmeleri esastır. Buradan yola çıkarak çiftçiye özel kredi kartı hizmeti sunan bankalar, bu kartların özelliklerini belirlerken ilk olarak borç ödeme tarihini baz almak durumundadırlar.

 

Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

kredi kartı başvurusu için gerekli belgeler şunlardır;

 

  • Nüfus Cüzdanı, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ya da Geçici Kimlik Belgesi
  • ÇKS Belgesi (Çiftçilik Belgesi)
  • Banka tarafından talep edilebilecek diğer belgeler 

Çiftçilere Özel Kredi Kartlarının Özellikleri

 

Yazımınızın başında belirttiğimiz üzere çiftçilere özel kredi kartlarının en önemli özelliği ekstre döneminin hasat dönemine göre belirlenmesidir. Ayrıca çiftçilerin kredi kartı kullanımları, daha çok tarımsal ürün ve hizmetlere yöneliktir. Bu gibi harcamalar için standart kredi kartlarından daha yüksek limitli bir karta ihtiyaç duyulabilir. Çiftçilere özel kredi kartlarının özelliklerine bakıldığında bu kartların diğer kartlardan daha yüksek bir limite sahip oldukları görülmektedir.

 

Çiftçiler, ürettikleri ürünlerin bir kısmını Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO’ya) satmakta ve ödemelerini belirli bir vadenin sonunda alabilmektedir. Çiftçi kredi kartlarının en önemli özelliklerinden biri, ilgili kart ile ödeme alındığında vadenin belirlenenden daha düşük tutulmasıdır. Birçok çiftçi kredi kartı ile TMO’dan işlem gerçekleştirdiğinizde alacaklarınızın tahsili 10-20 gün arasında kısalmaktadır.

 

Çiftçi kartlarda olması gereken diğer özellikler ise nakit avans, kredi ve taksitli nakit avans uygulamalarıdır. Nakit ihtiyaçları doğrultusunda bu gibi özellikleri kullanan çiftçiler, ekstre dönemi geldiğinde tüm kredi kartı borcunu tek seferde ödeme şansına sahiptirler. Ayrıca bu kartların kredi kartı olarak kullanılmasının yanında banka kartı özelliği taşımaları da şarttır.

 

Kredi kartı almak için sigorta şart mı?

Yeni yönetmeliğe göre eğer geliriniz tespit edilemiyorsa en yüksek kart  limitiniz en fazla 1000 lira olmalıdır. Eğer gelirlerinizi ve kar payınızı belgeleyen herhangi bir gelir gider belgeniz yoksa en fazla 1000 lira limitli kredi kartı alabilirsiniz. Dolayısıyla sigorta şartı yeni kredi kartı alma konusunda aranmaz.

Kredi kartı almak için hangi belgeler gerekir

Yeni bir kredi kartı almak için başvuruda bulunmak istiyorsanız gelirinizi tespit edecek evraklara ihtiyacınız vardır. Küçük ölçekli bir esnaf iseniz vergi levhası ve 3 yıllık gelirinizi ortaya koyacak bir belge ile birlikte başvurabilirsiniz. Özel şirketlerde veya kamuda çalışan biriyseniz maaş bordrosu ile başvurabilirsiniz.

Yeni Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çiftçilere özel kredi kartı başvurusu, ilgili bankanın şubelerinden gerçekleştirilmektedir. Ayrıca ön başvuru yapmak için bankanın web adresini, mobil uygulamasını ve telefon bankacılığı hizmetini kullanabilir; ön başvurunuz onaylandıktan sonra sizden istenen belgelerle birlikte şubeye giderek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Çiftçiye özel kredi kartı limit tahsisi, ÇKS (Çiftçilik Belgesi) gelirlerinizle doğru orantılı olarak belirlenir. Ayrıca başvuru yapacağınız banka ile mevduat çalışması yapmanız durumunda tarafınıza tahsis edilecek kart limiti daha da yükseltilebilir. Birçok çiftçi kartı, yapılan harcamalara göre puan ya da puana karşılık harcama limiti vermektedir. Bu gibi durumlarda kart limitinizden bağımsız olarak da harcama yapma şansı elde etmiş olursunuz.

Çiftçilere Özel Kredi Kartı Veren Bankalar

Çiftçilere özel kredi kartı veren bankalar, genellikle tarım ve hayvancılık alanında uzmanlaşmış bankalardır. Bu alanda hizmet sunmayan bankaların çiftçiye özel kredi kartı hizmeti bulunmamaktadır. En iyi çiftçi kredi kartı veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

QNB Finansbank – CardFinans Tarım Kart: QNB Finansbank tarafından çiftçilere özel hazırlanan CardFinans Tarım Kart, standart bir çiftçi kredi kartında olması gereken tüm özelliklere sahip. Taksitli alışveriş, nakit avans, anında kredi ve yılda 1-2 defa ödeme seçenekleriyle dikkat çeken Finansbank Tarım Kart, çiftçilerin en çok tercih ettiği kartlardan biri olarak biliniyor. Finansbank çiftçi kredi kartı başvurusu için qnbfinansbank.com adresini ziyaret edebilir, dilerseniz T.C kimlik numaranızı 3252’ye mesaj olarak göndererek de başvuruda bulunabilirsiniz.

Vakıf Bank – Tarım Kart: Vakıfbank’ın çiftçilere özel tasarladığı bankacılık ürünlerinden biri olan Vakıfbank Tarım Kart, yaygın bir kullanım ağına sahip. Çiftçiler arasında popüler kartlardan biri olarak kabul edilen bu kartla tüm çiftçi kredi kartlarında olan özelliklerin yanı sıra SGK ve BAĞ-KUR ödeme özelliğini de kullanabilirsiniz.

TEB – Harman Kart: Türk Ekonomi Bankası’nın çiftçi dostu kartı olarak bilinen Harman Kart, bildiğimiz çiftçilere özel kredi kartlarından farklı olarak anlaşmalı üye işyerlerinden yapılacak tarımsal ürün alımlarına özel indirimler sunuyor. Bu işyerlerinden yapılacak alışverişlerinizde indirimle birlikte taksitli alım fırsatı da elde ediyor olacaksınız. Hasattan hasada ödeme parolasıyla yola çıkan TEB Harman Kart, en iyi çiftçi kredi kartlarından biri olarak lanse ediliyor.

Şekerbank – Hasat Kart: Çiftçilik üzerine verdiği bankacılık hizmetleriyle bilinen Şekerbank, çiftçiye özel kredi kartı hizmetinde de farkını ortaya koyuyor. Diğer çiftçiye özel kredi kartlarından bağımsız olarak TARSİM sigorta ürünlerinin faizsiz şekilde taksitlendirilmesini sağlayan Şekerbank Hasat Kart, nakit avanstan krediye, taksitli alışverişten hasat döneminde ödemeye kadar tüm özellikleri içerisinde barındırıyor. Şekerbank’ın tarımsal kredileriyle bağlantılı olarak kullanılabilen bu kart sayesinde Şekerbank’taki diğer limitlerinizi kart aracılığıyla kullanma şansına sahipsiniz. Tüm Şekerbank şubelerinden hızlı çiftçi kartı başvurusunda bulunabilir; gübreden mazota, tarımsal ilaçlardan tohuma kadar ihtiyaç duyduğunuz tüm tarım girdilerinin ödemelerini  %0 faiz avantajıyla taksitlendirebilirsiniz.

Akbank – Tarım Kart: Akbank Tarım Kart, kredi kartı ve banka kartı özelliklerini tek bir kartta topluyor. Hesabınızdan nakit çekebileceğiniz, hesabınız müsait olmadığında limitiniz dahilinde nakit avans kullanabileceğiniz ve harcamalarınızdan chip-para kazanabileceğiniz bu kartla birlikte avantajlarla dolu Akbank dünyasına hızlı bir giriş yapabilirsiniz. Ekstre dönemini tarımsal ürün hasadınıza göre yılda 1 defa olacak şekilde belirleme şansına sahip olacağınız Akbank Tarım Kart’a ekstre dönemi dışında da borç ödemesi yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası – Bankkart Başak: Ziraat Bankası Bankkart Başak, en kapsamlı çiftçiye özel kredi kartlarından biri olarak değerlendiriliyor. TMO ödemelerini belirlenen süreden önce alabileceğiniz, ayrıca faizsiz vadeli alımlarda kullanabileceğiniz Bankkart Başak, aynı zamanda temassız kullanım özelliğine sahip. Ziraat Bankası’nın çiftçilere özel kredi kartı olarak tasarladığı Bankkart Başak, dilediğiniz anda ek limit özelliğiyle birlikte imdadınıza yetişecek; size de bu kartın ayrıcalıklarını yaşarken ihtiyaçlarınızı rahatça karşılamanın verdiği mutluluğu yaşamak kalacak.

İş Bankası – İmece Kart: İş Bankası, diğer çiftçiye özel kredi kartlarından farklı olarak kendine has özellikleri bulunan İmece Kredi Kart’ı tasarladı. Çiftçilere açılan kredi limitlerinin kullanımında aracı olan İş Bankası İmece Kart, bir çiftçinin ihtiyaç duyabileceği tüm özelliklere ve çok daha fazlasına sahip. SGK ve BAĞ-KUR ödemelerinizi İmece Kart’la yapabilir, harcamalarınız neticesinde kazanacağınız İmece puanlarınızı bir sonraki alışverişlerinizde gönlünüzce harcayabilirsiniz. Tarımsal ürün ve hizmet alışverişlerinizde faiz ödemeden taksit avantajlarından yararlanmak istiyorsanız İş Bankası İmece Kart tam da size göre.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir