fbpx

Öğrenci Kredi Kartı Alma

Öğrenci Kredi Kartı Alma

Öğrenciler, lise döneminden farklı olarak üniversitede okul ihtiyaçlarıyla birlikte kişisel ihtiyaçlarını da kendileri karşılamaya başlar. Özellikle yaşadığı şehirden farklı bir yere üniversite okumaya giden öğrencilerin yapacağı harcamalar, geçmişe nazaran bir hayli artmakta. Bu durum, üniversite öğrencilerinin harcama alışkanlıklarını da değiştirmekte. Üniversite döneminde kullanılan öğrenci kredi kartları, yapılan harcamaların büyük bir kısmında tercih ediliyor. Üniversiteliler, öğrenci kredi kartı alma konusunda kararlı olsa da bu kartlarla ilgili çok fazla bilgiye sahip olamadıklarından tercih konusunda zorlanabiliyorlar. Bugün sizlere öğrenci kredi kartı alma aşamalarını detaylı bir şekilde anlatacağız. Yazının sonunda öğrenci kredi kartları ile ilgili tüm bilgilere vâkıf olacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu

Öğrenci kredi kartı başvurusu, üniversitelilere özel kredi kartı hizmeti sunan bankaların şubelerinden, ATM’lerinden, internet ve telefon bankacılığı kanalları üzerinden gerçekleştirilebilmekte. Birçok banka, üniversitelerin kayıt döneminde kampüslere stant açmakta. Öğrenciler, kampüslerinde açılan bu stantlar aracılığıyla kredi kartı başvurusunda bulunabilirler. Yine de tüm öğrenci kredi kartlarını detaylıca araştırmadan başvuru yapmamanızı tavsiye edebiliriz. Zira bankalar tarafından üniversitelilere sunulan kredi kartları farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Öğrenciler, bu özelliklere hâkim olmadan kredi kartı talebinde bulunduklarında bir sonraki kredi kartı başvurularında sıkıntı yaşayabilmektedirler; bu sebeple öğrenci kredi kartı almadan önce tüm kartlara göz atmanızı ve kararınızı bu minvalde vermenizi tavsiye ederiz.

 

Öğrenci Kredi Kartı İçin Gerekli Belgeler

Kredi kartı talebinde bulunacak öğrencilerin T.C Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Kartı ya da Nüfus Cüzdanı ile birlikte öğrenci belgelerini ibraz etmeleri yeterlidir. Öğrenci belgesi yerine transkriptle de başvuru yapılabilir. Bankalar, öğrenci kredi kartı almak isteyen gençlerden gelir belgesi talebinde bulunmazlar. Yine de öğrenci kartlarına tahsis edilen limitten daha fazlası için gelir belgesi beyanında bulunulabilir. Part-time ya da tam zamanlı olarak bir işte çalışan öğrenciler, gelir belgelerini beyan ederek daha yüksek limitli kart talebinde bulunabilirler. İlk alınacak kredi kartında maaşın 2 katından, daha sonraki kart taleplerinde ise maaşın 4 katından fazla kredi kartı limitine sahip olunamaz.

 

Öğrenci Kredi Kartı Alma Şartları

Klasik kredi kartları ile kıyaslandığında öğrenci kredi kartı alma şartlarının daha esnek olduğu söylenebilir. Bunun en önemli sebebi, öğrenci kart limitlerinin standart kartlara nazaran daha düşük olmasıdır. Bankalar, öğrenci kartı verecekleri kişilerin kredi notuna çok fazla takılmazlar; fakat daha önce başka bir kart alınıp ödeme konusunda sorun yaşanmışsa (idari takip veya kanuni takip gibi) kredi kartı talebi olumsuz karşılanabilir.

Bankalar, çok fazla kart sahibi olan öğrencilere yeni kredi kartı verme konusunda pekte sıcak davranmazlar. Üniversite evresindeki bir gencin ortalama geliri aşağı yukarı belli olup bu kişilerde çok fazla risk oluşturmamak en makul olandır; bu nedenle çok sayıda kredi kartına sahipseniz yeni bir öğrenci kartı talebinde bulunduğunuzda bankadan ret cevabı alabilirsiniz.

 

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar

 

Garanti Bonus Genç Kart

Bonus Genç Kart, üniversite öğrencileri tarafından en çok ilgi gören kartlardan biridir. Giyim, market, seyahat ve daha çok bir alanda yapacağınız harcamalarınız için size özel tanımlanan indirimlerden, kazanılacak ekstra puanlardan faydalanmak istiyorsanız Bonus Genç Kart tam da size göre. Dilerseniz hemen bonus.com.tr sitesinden Garanti Bonus Genç Kart başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken başvuru sayfasına giriş yaparak T.C kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu kullanarak hemen başvur sekmesine tıklamak olacak. Başvurunuzun yanıtı telefonunuza SMS şeklinde iletilecek ve kartınız, belirttiğiniz adrese ya da seçeceğiniz Garanti Bankası şubesine gönderilecek.

Ortalama Limit: 400 TL – 1.000 TL arası

 

Axess exi26

Axess exi26, Akbank tarafından adından da anlaşılacağı üzere 26 yaş altı gençler için dizayn edildi. Axess ayrıcalıkların sonuna kadar yaşanabildiği bu kartla birlikte alışverişleriniz daha keyifli bir hâl alacak. Yapacağınız alışverişlerin neredeyse tamamında Axess puan kazanabilecek, sonraki alışverişlerinizde ücretsiz harcama yapmanın keyfini çıkaracaksınız. Akbank.com sitesinden Axess exi26 kredi kartı başvurusunda bulunabilir ya da size en yakın Akbank şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ortalama Limit: 400 TL – 750 TL arası

 

Yapı Kredi Play Kart

Kredi kartı kullanmaya öğrencilik döneminde başlayanların en çok beğendiği kart özelliği hiç şüphesiz taksitli alışveriş imkânı. Yapı Kredi Play Kart, yüzbinlerce işyerinden taksit imkânı sunan harika bir gençlik kartı olarak biliniyor. World özellikteki Yapı Kredi Play Kart ile yapacağınız taksitli taksitsiz tüm alışverişlerden World puan kazanabilirsiniz. Kartınızda biriken puanlarınızı yılsonuna kadar doya doya harcamak için sabırsızlanacaksınız. Hemen Play Kart sahibi olmak için ‘’PLAY’’ bir boşluk bırakarak TC kimlik numaranızı yazın ve 4407’ye SMS olarak gönderin, kart başvuru sonucunuz en fazla 6-7 dakika içerisinde cebinize gelsin.

Ortalama Limit: 400 TL – 500 TL arası

 

ÜniversiTEB Bonus Card

Yurtiçi ve yurtdışı kullanım özelliğine sahip olan ÜniversiTEB Bonus Card, öğrencilere özel tasarlanan en afili kartlardan biri olarak lanse ediliyor. Dizaynından özelliklerine kadar her ayrıntının gençler için düşünüldüğü bu kartla tüm ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz. Nakit ihtiyacınız olduğunda nakit avans çekebilir, tek seferde yüksek tutarda ödeme yapmak istemediğinizde taksitli alışveriş özelliğinden yararlanabilirsiniz. ÜniversiTEB Bonus Card sahibi olmak için sabırsızlandığınızı hisseder gibiyiz, öyleyse teb.com.tr adresinden başvuru yapmak için daha ne bekliyorsunuz?

Ortalama Limit: 500 TL

 

İş’te Üniversiteli Kart

İş Bankası’nın gençlere özgü kredi kartı olan İş’te Üniversiteli, öğrencilik sonrasında da kullanılabilecek oldukça kapsamlı bir kart. Öğrencilere özel birçok kampanya ile daha kapsamlı bir hâl alan bu kartı kullanmaya başladıktan sonra alışveriş tutkunu olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Harcamalarda ödeme kolaylığı, birçok işyerinde taksitli alışveriş imkânı gibi daha birçok sebep, sizi İş’te Üniversiteli karta deyim yerindeyse hayran bırakacak. İş’te üniversiteli öğrenci kredi kartı almak için isbank.com.tr, İşCep, İşTablet ve İş Bankası telefon bankacılığı kanallarını kullanabileceğiniz gibi tüm Türkiye İş Bankası şubelerinden birini ziyaret etmeniz de yeterli olacaktır.

Ortalama Limit: 500 TL

 

Ziraat Bankası Genç Bankkart

Ziraat Bankası’ndan öğrenim kredisi ya da burs alanların en çok tercih ettiği kart konumunda olan Genç Bankkart, üniversite öğrencileri kadar yüksek lisans ve doktora öğrencileri tarafından da tercih edilmekte. Genç Kart’ın en önemli avantajlarından biri, aynı zamanda burs kartı olarak da kullanılabilmesi. Bunun yanı sıra harcamalar için belirlenen limitiniz tükendiğinde burs kartınızın ek limit özelliğini kullanabilirsiniz.

Ortalama Limit: 500 TL – 1.000 TL arası

Vakıfbank Like Card

World dünyasının prestijli üyelerinden biri olan Like Card, üniversite öğrencileri tarafından rağbet gören kredi kartlarından biri olarak dikkat çekiyor. Her yıl çok sayıda çekiliş, kampanya ve özel etkinlik üreten bu kart, her nakit ihtiyacınızda yanı başınızda olacak. World özellikli işyerlerinden yapacağınız harcamalarınızı Vakıfbank Like Card ile taksitlendirebilir, bu alışverişler sayesinde yüzlerce TL World puan biriktirebilirsiniz.

Ortalama Limit: 400 TL

 

CardFinans GO Kart

QNB Finansbank’ın 25 yaş altı öğrencilere özel kredi kartı olan GO Kart, joker özelliklere sahip kartlardan biri. 150 TL’ye kadar tüm nakit çekimlerde faiz işletilmemesi, özel kampanya ve etkinlikler için kart kullanıcılarına öncelik verilmesi, yapılacak alışverişlerde ekstra taksit imkânı gibi özellikler, GO Kart’ı diğer öğrenci kartlarından farklı kılıyor. Cardfinans.com adresinden Finansbank GO Kart başvurusunda bulunabilir, ayrıca kampüsünüzde kurulan GO Kart stantlarından da başvuru yapabilirsiniz.

Ortalama Limit: 750 TL

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir