fbpx

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Şartları

İhtiyaç Kredisi Başvurusu yapma

Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları son dönemde bir hayli yükseldi. Bu minvalde ihtiyaç kredisi alma, bir yıl öncesine göre çok daha maliyetli bir hâle geldi de denilebilir. Merkez Bankası’nın art arda faiz artırımına gitmesiyle beraber bankaların mevduat sahiplerine verdiği faizler yükseliş gösterdi. Bununla bağlantılı olarak ihtiyaç kredisi faizleri de giderek arttı. Tüm bu bilgiler ışığında önceki döneme göre ihtiyaç kredisi alma şartlarının da revize edildiğini görüyoruz. Bu yazımızda ihtiyaç kredisi alma şartları, bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları ve buna benzer önemli konular üzerinde durmaya özen göstereceğiz.

İhtiyaç Kredisi çekme Şartları Nelerdir?

Birkaç istisnai durum dışında ihtiyaç kredisi alma şartlarının genel itibarı ile belirli parametrelere bağlı olduğunu söylememiz mümkün. Şöyle ki ihtiyaç kredisi alabilmek için ilk olarak resmi bir gelire sahip olmanız gerekiyor. Sigortalı bir işte çalışıyorsanız özel sektörde çalışmanızın kamu personeli olmaktan hiçbir farkı olmayacaktır. Ayrıca esnaflar, firma ortakları ve yetkilileri, çiftçiler, emekliler ve ev hanımları da kendilerine tanımlanan şartlar doğrultusunda ihtiyaç kredisi alabilirler. Gelirin belgelenmesi durumunda bankadan ihtiyaç kredi almanın ilk şartının sağlandığı söylenebilir. Gelirin kredi taksitlerinin ödenmesinde yeterli olması da önemli bir şarttır. Yasa gereği gelirin en çok %50’si kredi taksitleri için ayrılabilir. 3.550 TL maaş alan birinin ihtiyaç kredisi taksiti için ödeyebileceği maksimum tutar 1.775 TL olacaktır. Elbette ufak tefek rakamlarda inisiyatif kullanma yetkisi bankaya aittir ve genellikle bu rakamların görmezden gelindiği bilinmektedir. 3.500 TL maaş alan bir çalışanın kredi taksiti için aylık 1.900 TL ödemesi de mümkündür.

İhtiyaç kredisi alma şartlarından bir diğeri de bankaların şart koştuğu kredi notuna sahip olunmasıdır. Kredi notu, daha önceki yazılarımızda da belirtmiş olduğumuz üzere KMH, kredi kartı ve kredi ödemelerinin düzenini gösteren ve ödemelerin düzenli olarak yapılmasıyla artan bir puan baremidir. Kredi notunuz düşükse bankaların kredi imkânlarından yararlanamayabilir ya da notunuzun düşüklüğüne paralel olarak daha yüksek faiz oranı üzerinden yararlanabilirsiniz. Kredi notu 0 ile 1900 arasında değer almakta ve düzenli ödemelerin akabinde 1900’e doğru artış göstermektedir.

Bankacılık sicili, kredi alımlarında şart koşulan esaslardan bir diğeridir. Daha önce idari veya kanuni takibe düşen bir dosyanız bulunuyorsa dosya kapanma tarihinin üzerinden en az 2 yıl geçmeden kredi başvurusunda bulunamazsınız. Merkez Bankası ve KKB (Kredi Kayıt Bürosu A.Ş) nezdinde izlenen hesaplarda bu dosyaların 5 yıla kadar görülmesi mümkündür. Ne var ki son dönemde bankaların 2 yılı geçen sorunlu dosyaları görmezden gelebildikleri gözlemlenmiştir. Eğer idari veya kanuni takipteki eski bir dosyanız varsa ve üzerinden en az 2 yıl geçtiyse ihtiyaç kredisi almak için başvuruda bulunabilirsiniz.  Benzer şekilde banka hesaplarına intikal etmiş aktif bir icra ve haciz kaydının da bulunmaması gerekir. Bu gibi kayıtların sistem tarafından anında algılanması, ihtiyaç kredisi alma olasılığını tamamıyla ortadan kaldırmaktadır.

Bireylerin ihtiyaç kredisi başvurularında en az dikkat ettikleri hususlardan biri eş sicil durumudur. Eğer kendi bankacılık siciliniz temizse; fakat eşinizin sicili aksi bir durumun göstergesiyse kredi başvurunuz yine reddedilebilir. Bankaların eşleri aynı risk grubunda görmeleri, bu özellikteki başvuruların reddedilmesinde en önemli etken olarak göze çarpmakta. Birçok kişi bankacılık sicili temiz olduğu hâlde eş durumu neticesinde kredi alamamaktan muzdariptir.

Bankaların İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları 2020 yılında bir önceki yılda olduğu gibi %2,00’nin üzerinde seyrediyor. En uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları 2020 yılı için şu şekilde sıralanabilir;

 • İş Bankası %1,05
 • QNB Finansbank %1,09-1,25
 • Vakfıbank %1,12
 • ICBC %1,10
 • Ziraat Bankası % 1,12
 • Akbank %1,41
 • Burgan Bank %1,45
 • ING Bank %0,94 – % 1,10 kredi notuna göre değişir)
 • Garanti Bankası %1,59
 • Enpara.com % 1,15
 • Yapı Kredi Bankası % 1,39
 • TEB % 0,84 (kredi notuna göre değişebilir)
 • CEPTETEB % 0,84 (kredi notuna göre değişebilir)

Bu Dönemde İhtiyaç Kredisi Çekmek Mantıklı mı?

Çeşitli ihtiyaçlar için kredi başvurusunda bulunacakların aklına ilk olarak bu dönemde ihtiyaç kredisi çekmek mantıklı mı sorusu geliyor? 2018 yılının ortalarından beri ciddi bir yükseliş içerisine giren kredi faiz oranları, bu sorunun gündeme gelmesinde en önemli etken olarak dikkat çekiyor. Borçlanma maliyetinin artmasıyla beraber çekilen ihtiyaç kredisine yapılan toplam ödeme tutarı da önemli seviyelere ulaşıyor. Dolayısıyla bu dönemde ihtiyaç kredisi çekmenin pekte mantıklı olmadığını söyleyebiliriz. Ne var ki acil ihtiyaçların karşılanması adına kredi kullanılacaksa bu maliyete katlanmak pekâlâ mümkün. Aksi durumda keyfi ihtiyaçlar için kredi çekmenizi tavsiye etmiyoruz.

İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir?

Kredi çekme düşüncesinde olanların aklına takılan sorulardan biri de ihtiyaç kredisi masrafları nelerdir? sorusu. İhtiyaç kredilerinde %5 BSMV ve %15 KKDF vergileri uygulanmakta olup ayrıca kredinin binde beşi kadar dosya masrafı da alınmaktadır. Bankaların ihtiyaç kredisi alma düşüncesindeki müşterilerine hayat sigortası şartı koştukları da hemen herkes tarafından biliniyor. 25 yaşındaki bir bireyin 24 ay vadeli ihtiyaç kredisi için ortalama 300 TL hayat sigortası primi ödemesi gerekmekte. Hayat sigortası primi kişinin yaşına, çalıştığı işe ve sağlık durumuna göre değişebiliyor. Daha uzun vadeli kredi kullanımlarında hayat sigortası priminin de artması muhtemel. Özetle 10.000 TL kredi çekecek birinin ödemesi gereken masraf tutarı 350 TL ile 400 TL arasında değişiyor diyebiliriz. Çekilebilecek maksimum kredi tutarı ise kişinin resmi gelirine ve kredi vadesine bağlı olarak belirlenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir