fbpx

Borç Kapatma Kredisi

Borç Kapatma Kredisi

Borç kapatma kredisi, son birkaç yıldır bireylerin bankalardan en sık kullandığı kredi türlerinden biri olarak dikkat çekmekte. Bireyler, çeşitli finansman borçlarını borç kapatma kredisi ile kapatmakta ve bunun akabinde bir takım avantajlar elde etmekte. Her türlü finansal borcun kapatılmasına yönelik kullanılabilen bu kredi, bireyler tarafından tam anlamıyla bilinmemekte veya yanlış olarak bilinmekte. Sizlere borç kapatma kredisi nedir? Borç kapatma kredisi nasıl alınır, avantajları nelerdir? Borç kapatma kredisi veren bankalar hangileri? gibi bu konuda en çok merak edilen soruların yanıtlarını sunacağız. Yazının sonunda borç kapatma kredilerini A’dan Z’ye kavramış olacaksınız.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Tüketicilerin aklına bu kalıbı duydukları anda borç kapatma kredisi nedir sorusunun gelmesi oldukça normal. Borç kapatma kredisi; bankalara olan KMH, kredi kartı ve kredi borçlarının başka bir banka tarafından kapatılması ya da birden fazla finansmanın tek bir çatı altında toplanması olarak tanımlanabilir. Borç kapatma kredilerinin daha çok ihtiyaç kredilerine yönelik kullanılması, bu kredinin sadece ihtiyaç kredilerinin kapatılmasında kullanıldığının anlaşılmasına sebep olmuştur. Bir önceki başlıkta da belirttiğimiz üzere  bu kavramın tüketiciler tarafından yanlış bilinmesi en çokta bu noktada ortaya çıkmakta.

Borç kapatma kredisi, ihtiyaç, taşıt ve konut kredilerinin kapatılmasına yönelik kullanılabilir. Ayrıca bankalara olan diğer ödemeler ve muhtelif borçlar için de borç kapama kredisi çekilebilir. Borç kapama kredileri bankalar tarafından 36 ay vade ile sunulmaktadır. Kullanım şartları ve detayları ihtiyaç kredileriyle benzerdir. Zaten borç kapama kredileri, bankalar tarafından ihtiyaç kredisi şeklinde kullandırılır.

Borç Kapatma Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Borç kapama kredisini tanımsal olarak ifade ettikten sonra bir de borç kapatma kredisi nasıl alınır? sorusuna bir göz atalım. Bankaların çoğu, borç kapama kredisi hizmeti sunmaktadır ve bu bankalara yapacağınız başvurular neticesinde başka bir bankadaki borcunuzu ilgili bankaya transfer edebilir; aynı şekilde birden fazla kredinizi tek bir kredi altında toplayabilirsiniz. Bu tip krediler bankalar nezdinde borç transfer kredisi şeklinde de tanımlanmaktadır.

Birazdan sizlerle paylaşacağımız bankalar aracılığıyla çeşitli bankalardaki borçlarınızı kapatarak ödemelerinizi tek bir krediye yönelik yapabilirsiniz. Normal şartlarda mevcut krediniz varken geliriniz yetersiz kalıyorsa yeni bir kredi talebinde bulunamazsınız; fakat borç transfer kredilerinde durum biraz daha farklıdır. Şöyle ki; aylık 3.000 TL maaşınız ve hâli hazırda 1.000 TL ile 500 TL aylık ödemeli 2 adet krediniz varsa 3. kredi için bankaya başvurduğunuzda talebiniz muhtemelen reddedilir. Aylık gelirin maksimum %50’sinin kredi taksitlerine ödenebilmesi, kredi limitinizi aştığınıza işarettir. Yeni bir kredi çekmek yerine borç kapatma kredisi başvurusunda bulunursanız kredinizin onaylanma olasılığı ciddi oranda artar; zira banka, önceki borçların kapanacak olması sebebiyle ödemekte olduğunuz 1.500 TL aylık taksit tutarını gider kaleminden düşer. Kredinizin onaylanması durumunda tek bir ödemeniz olacağından önceki ödemelerin bir geçerliliği kalmayacaktır.

Borç Kapatma Kredisi Başvurusu

Borç kapatma kredisi başvurusu için banka şubelerine giderek, ATM’ler aracılığıyla, telefon bankacılığı, internet ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden taleplerinizi iletebilirsiniz. Başvuru için gelirinizi gösteren resmi belgeyi ibraz etmeniz gerekir. Gelir belgesi ve kimlik ibrazıyla birlikte borç kapatma kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Farklı bankalardaki finansman borçlarınıza yönelik kullanabileceğiniz borç kapatma kredileri hakkında detaylı bilgiler sunduktan sonra bir de borç kapama kredisi veren bankalardan söz edelim. Bu bankaların kredi faiz oranları değişmekle beraber kredi şartları da bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

ING Bank Borç Kapatma Kredisi

ING Bank, borç kapatma kredilerini %2,29 faiz oranı üzerinden sunmakta. ING Bank’tan 36 ay vade ile 20.000 TL borç kapama kredisi çektiğinizde aylık ödemeniz gereken taksit tutarı 882,00 TL’ye tekabül ediyor. Yıllık maliyet oranı ise %2,78 seviyesinde. ING Bank borç kapatma kredisi başvurusu için ING şubelerini ziyaret edebilir veya ATM, telefon ve internet bankacılığı gibi alternatif başvuru kanallarını kullanabilirsiniz.

İş Bankası Borç Transfer Kredisi

İş Bankası borç kapatma kredisi faiz oranları ise %2,60 seviyelerinde. ING Bank yerine İş Bankası’ndan borç transfer kredisi çekerseniz aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı 933,00 TL’ye yükseliyor. Yıllık maliyet oranı %3’ün üzerine çıkarak %3,16 seviyelerinde olacaktır. İş Bankası borç kapatma kredisi başvurusu için ING Bank örneğindeki başvuru kanallarını kullanabilir veya binlerce İş Bankası şubelerinden birine uğrayabilirsiniz.

Akbank Borç Kapama Kredisi

Akbank borç kapatma kredisi faiz oranları 2019 yılı için %2,57 dolaylarında. 20.000 TL 36 ay vadeli borç kapatma kredisinin aylık ödeme tutarı 928,00 TL’yi buluyor. Yıllık maliyet oranı ise %3,12.

Akbank kredi kapatma kredisi başvurusu için en yakın Akbank şubesine uğramanız yeterli, ayrıca Akbank Direkt uygulamasından da başvuru yapabilirsiniz.

QNB Finansbank Kredi Kapatma Kredisi

QNB Finansbank, en uygun borç kapatma kredisi veren bankalardan biri olarak listemizde dikkat çekiyor. %2,15 kredi faiz oranıyla 36 ay vadeli 20.000 TL kredi kapatma kredilerinde ödenecek aylık tutar Finansbank için yalnızca 860,00 TL. Diğer bankalara göre kredi kapatma kredisi faiz oranının makul seviyede olduğu söylenebilir.

Burgan Bank Borç Kapama Kredisi

2019 borç kapatma kredisi faiz oranları açısından en uygun bankalardan biri de hiç kuşkusuz Burgan Bank. %2,79 borç kapatma kredisi faiz oranıyla işlem gören Burgan Bank, bu alanda birçok bankayı sollayarak zirvedeki isimlerden biri olmayı başarmış durumda.

One thought on “Borç Kapatma Kredisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir