fbpx

Kredi Notu Ne Kadar Zamanda Yükselir?

Kredi Notu Ne Kadar Zamanda Yükselir? sorusuna bu yazımızda elimizden geldiği kadar cevap vermeye çalışacağız;

Günümüz şartlarında bankalar ve ürünleri olan krediler olmazsa olmazlarımız arasında bulunmaya başladı. Krediler ve kredi kartları da dahil olmak üzere bankaların sunmuş olduğu hemen hemen tüm ürünlerden yararlanmaya çalışıyoruz. Banka ürünleri, doğru kullanıldığında mesele teşkil etmeyecek kadar güvenlidir. Kullanmayı bildikten sonra, ödeme tasarınızı düzenli ve güzel yaptıktan sonra bankalar ile sorun yaşamanıza olanak yoktur. Ancak belirli vakitlerde başımıza gelen gecikme vaziyetlerinde bankalar kredi notumuzu düşürerek bize daha ılımlı yaklaşmaya başlayabiliyor. Elbette bu saymış olduğumuz banka ürünlerinin kullanımımıza sunulması için de kredi notumuzun yüksek olması en baş kaidelerden birisi. Bu gibi vaziyetlerde kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notu yükseltmek için neler gereklidir ve kredi notu kaç ayda yükselir gibi suallerimize cevap arayacağız.

Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Bankaların birbirinden fazla değerlendirme kriterleri vardır. Bu kriterler de bankadan bankaya farklık gösterebilir. Bu vaziyete örnek vermek gerekirse bankaların uyguladığı faiz oranları, ürün yelpazesi ve bu ürünlerin onaylanabilmesi için ihtiyaç duyulan olan bir kredi notu sınırı vardır. Sözgelişi ING Bank kredi notu düşük olana yüksek faiz, kredi notu yüksek olana da düşük faiz siyaseti uyguluyor. Vaziyet böyle olunca kredi notunuzun kaç olması gerektiği ile ilgili net bir şey söylemek yanlış olabilir.

Ancak bu vaziyet da kredi notu düşük olan herkesin ürünlerden yararlanabileceği mananına gelmiyor. Kredi notunuz bankalar için en az 1200 olmalıdır. Bu sınır netlikle kaide veya yasa değildir. Sözgelişi bir banka kredi notu 1000 olan bir müşterisine de kredi verebilir. Ancak vasati kredi notu ise 1200’dür. Türkçeye çevirmek gerekirse bu kredi puanına “ne iyi, ne kötü” şeklinde yaklaşabiliriz. Bu kredi notuna sahip kişilerden banka ilave güvenceler isteyebilir. Sözgelişi kredi notunuz 1300’ün üzerinde olursa yeniden banka ürünlerini kullanmakta mesele ve problem yaşamazsınız. 1500 ve daha üzerindeki notlar ise bankaların gözünde çok değerli müşterilerdir.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Peki bu kredi notu kaç ayda yükselir? Elinizde olmayan sebeplerden dolayı kredi notunuz isteğiniz dışında gelişerek düşmüş olabilir. Acil bir kredi ihtiyacınız olması durumunda da bu düşük kredi notu sicilinizi negatif etkilediğinden dolayı da kredinizin reddedilmesine kapı aralayabilir. Kredi notunun yükselebilmesi için de çeşitli yollar ve belirli kurallar vardır. İlk olarak kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız ödemelerinizi düzene sokmalı, bu mertebeden sonra geç ödeme yapmamaya önem vermelisiniz. Kredi kartı kullanımınız düzenli, ödemeleriniz de aynı şekilde düzenli olmalıdır. Günlük para alışverişlerinizi de bankalar üzerinden yapmanız kredi notunuzu pozitif istikamette etkileyecektir.

Tüm bunlara dikkat ederek banka ürünü kullanımlarınızı düzene sokarsanız kredi notunuz en az 1, en fazla 3 ay içerisinde daha önceki haline dönecektir. Ancak bu vaziyet legal takibe girmiş olan kişiler için geçerli değildir. Legal takibe girmiş olan bir ferdin sicilini düzeltmesi için biraz daha fazla vakte ihtiyacı vardır. Yukarıda saymış olduğumuz yolları listelemek gerekirse de,

Ödemelerin gününde ve düzenli yapılması,

Kredi kartının düzenli kullanılması,

Ödeme günlerinde asgari meblağın üzerinde ödeme yapılması,

İmkanınız varsa mevcut borçlarınızı sıfırlamak,

Günlük para alışverişlerinizi banka kanallarından yapın.

Bu yolların içinden en tesirlisi mevcutta bulunan borçlarınızı bir kerede kapatmak olacaktır. Şayet miktarı düşük olup da ödeme gücünüzün uygun olduğu borçlarınız varsa bunları tek seferde kapatarak erken ödeme yapabilir ve notunuzu artırabilirsiniz. Bankalar erken ödemelere olumlu gözle bakacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir