fbpx

Kredi Kartı Başvurunuz Niçin Onaylanmaz?

Kredi kartına başvuruyorsunuz ama onaylanmadığını görüyorsunuz. Bazen bu bankalarla aranızda hiçbir sorun yokken dahi başımıza gelebilir. Bunun altında çeşitli nedenler olabilir bunları biraz ele alalım. Kredi kartı başvurularınızın neden geri çevrildiğini öğrenmeye çalışalım.

Kredi Kartı Müracaatı Neden Onaylanmaz?
Kredi kartı müracaatınızın onaylanmaması bir sonraki müracaatınızda aynı neticesi alacağınız mananına gelmez. Meselesi çözmek için nedenleri anlamak ehemmiyetlidir.

Birçoğumuz, kredi kartlarımızı, aylıklarımızın tek başına sağlayamayacağı ek bir kaynak olarak görüyoruz. Diğer taraftan kredi kartlarının taksit gibi birtakım avantajlar sağlaması, onları cüzdanımızda tutmamızı cazip hale getiriyor.

Bir kredi kartı müracaatı yapıp onay aldıysanız, bunu anlamanız uzun sürmez. Ancak kredi kartı müracaatınız onaylanmadığında, müracaatınız şu an için pozitif olarak değerlendirilememiştir, benzeri bir bilgi iletisi kafanızı allak bullak etmeye yetebilir.

Kaygıya kapılıp değişik bankalara müracaat yapmadan önce, mevcut kredi kartı başvurunuzun neden onaylanmadığını anlamanız gerekir. Çünkü bu, bir sonraki sefere aynı veya başka bir kart için onay almanıza yardımcı olacaktır.
Kredi Kartı Müracaatının Onaylanmama Nedenleri Nelerdir?

Kredi kartı müracaatınızın onaylanmamasının belli başlı bir hayli nedeni olabilir. Kart müracaatınızın neden onaylanmadığına ait net bilgiyi bankanızdan alabileceğiniz gibi, kendiniz de bu vaziyetin kaynağını bulabilirsiniz.

Kredi kartı müracaatının onaylanmama nedenleri:

Sabit bir aylık gelire sahip olmamak
Düşük gelire sahip olmak
Düşük kredi notuna sahip olmak
Çok sık kredi veyahut kredi kartı müracaatı yapmak
Müracaat formunda hatalı, yanlış veya yanıltıcı bilgiler vermek
Aşırı sınır kullanımı ve yüksek borçluluğa sahip olmak

Müracaat formunda yaptığınız kolay bir hata, verdiğiniz yanlış bir bilgi veyahut kredi notunuz veya düşük bir gelire sahip olmanız, kredi kartı müracaatınızın onaylanmamasına neden olabilir. Her birini anlamak için okumaya devam edin.
1. Sabit Gelire Sahip Olmamak

Belirli bir gelire sahip olmak kadar gelirinizi belgeleyebilmek de kredi kartı almak için şart olan şartlar arasındadır. Şayet, sabit bir gelire sahip değilseniz veya her ne kadar sabit bir gelire sahip olsanız dahi gelirinizi belgeleme noktasında mesele yaşıyorsanız müracaatınız reddedilebilir.

Banka hesabınıza yatan aylık; aylık bordrosu veya patrondan alacağınız aylık yazısı, kira geliri ödemeleri veyahut babasız aylığı belgelenebilir sabit gelir türlerine örnektir. Bunlardan en az birine sahip olmanız müracaatınızın onaylanma bahtını artıracaktır.
2. Düşük Gelire Sahip Olmak

Daha yeni mezun olduysanız veya çalışmaya yeni başladıysanız, profesyonel olmadığınız sürece gelirinizin yüksek olmaması anormal bir vaziyet değildir. Ancak, bankalar kredi kartı müracaatınızı onaylamak için, gelirinizi belirleyici bir etken olarak değerlendirirler.

Sahip olduğunuz gelir, öngörülebilir kredi kartı harcamalarını karşılamayacak kadar az ise, gelirinize uygun sınır tahsisi yapılamayacağı için müracaatınız onaylanmayabilir. Bu yüzden, gelirinizin muhtemel kredi kartı harcamalarını destekleyecek düzeyde olması ehemmiyetlidir.
3. Düşük Kredi Notuna Sahip Olmak

Kredi kartı müracaatınızın onaylanması hususunda kredi notu ehemmiyetli bir etkendir. Kredi notunuz düşük olduğunda, bilhassa ülke vasatisinin altında ise, kart başvurunuzun onaylanmaması muhtemeldir.

Kredi notu ve kredi kartı ilişkisi ile ilgili ileri bir okuma tavsiyesi arıyorsanız, kredi kartı almak için kredi notu kaç olmalı yayınına göz atabilirsiniz.

Ayrı olarak unutmamanız gerekir ki, önceden hiç kredi veya kredi kartı gibi kredili bir ürün kullanmadıysanız, kredi geçmişiniz oluşmadığından ve kredi notunuz hesaplanmamış olacağından kart başvurunuz onaylanmayabilir.
4. Çok Sık Kredi ya da Kredi Kartı Başvurusu Yapmak

Kredi Kayıt Bürosu tüm kredili ürün hareketlerinizi izler ve kayıt altına alır. Bankalar da kredili ürün başvurularınızı ya da bu ürünlere ait kullanım verilerinizi düzenli olarak büroya rapor eder.

Kredi kartı gibi kredili ürünlere arka arkaya sıkça başvuru yaptığınızda, “aşırı sorgulama” denilen şeye kapı aralarsınız ve bir müddet sonra başvurularınız direk reddedilir. Bu yoğun kredi beklentisi ve talep, bankalarca çoklukla rizikolu görülür, bu yüzden müracaatınızın onaylanmama ihtimali artar.
5. Müracaat Formunda Hatalı, Yanlış veya Yanıltıcı Bilgiler Vermek

Kredi kartı müracaat formuna T.C. kimlik numarası, iş yeri adresi veyahut iş yeri telefon numarası gibi bilgileri hatalı girmeniz müracaatınızın değerlendirmeye alınamamasına kapı aralayabilir.

Bununla beraber, aylık gelirinizi yüksek veyahut düşük göstermek de iyi bir fikir değildir. Çünkü yanıltıcı bilgiler vermeniz kredi kartı müracaatınızın onaylanmamasına kapı aralayacaktır.
6. Aşırı Sınır Kullanımı ve Yüksek Borçluluğa Sahip Olmak

Bankalar, size tahsis ettikleri toplam kredi sınırlarının sadece bir bölümünü kullandığınızı görmek isterler. Kullanılabilir kredi sınırınızın ehemmiyetli bir bölümünü kullanıyorsanız, bilhassa de tamamını, bu vaziyet kredi kartı müracaatınızın onaylanmamasına kapı aralayabilir. Sahip olduğunuz toplam sınırların en fazla %30’unu kullanmak, hem kredi notunuzu artırmaya hem de yeni bir kredi kartı için onay almanıza yardımcı olabilir.

Hali hazırda mevcut kredi veyahut kredi kartı borçlarınızın fazla olması, yeni bir kredi kartı almanıza mani olabilir. Zira borçlarınız yüksekse, bankalar size yeni bir kredi kartı vermekte duraksayabilirler. Borçlarınızı azaltmanız, müracaatınızın onaylanma bahtını artırabilir.
Kredi Kartı Müracaatının Onaylanması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Onaylanmayan bir kredi kartı müracaatı, gelecekteki tüm müracaatlarda aynı neticesi alacağınız mananına gelmez. Bir sonraki kredi kartı müracaatınızın onaylanması için şu adımları atmayı düşünebilirsiniz:

Başvurunun Neden Onaylanmadığını Anlayın – Kredi kartı başvurunuzun niye onaylanmadığını anlamaya çalışın. Şayet rastgele bir neden göremiyorsanız, banka ile iletişime geçerek konu hakkında bilgi alın. Sorunun hangi sebepten kaynaklandığını öğrendiğinizde çözüme daha kolay erişmeniz olası olacaktır.

Sorunu Çözün ve Tekrar Başvuru Yapın – Başvurunuz sözgelimi kredi notunuzun düşük olması sebebiyle reddedilmiş olabilir. Öyleyse kredi notu yükseltme üzerine adımlar atmanız gerekecektir. Başvurunuzun onaylanmama sebeplerinin farkındaysanız, bunları gidermek için çalışın ve hemen peşinden kredi kartı için tekrar bir başvuru yapın.

Alternatif Seçenekleri Gözden Geçirin – Başvurunuz, geliriniz ya da yüksek limit kullanımı gibi nedenlerle onaylanmamışsa, her vakit bir bloke güvenceli kredi kartı başvurusu yapmayı düşünebilirsiniz. Bu yolu kullanarak banka hesabınızda bulundurmanız gereken sabit bir güvence karşılığında bir kredi kartı alabilirsiniz. Ayrı olarak bir avantaj olarak, bloke teminatlı kredi kartı kredi notunuzu düzeltmenize de fırsat sağlayabilir.

En sonunda, kredi kartı başvurusunun onaylanmaması kesinkes her şeyin sonu değildir ve bir banka başvurunuzu reddedebilirken, başka bir banka başvurunuzu onaylayabilir. Fakat tabii ki başvurunuzu bitirmeden önce araştırmalarınızı iyi yapmalı ve onay almama rizikonuzu azaltmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir