fbpx

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir ve Hangi Bankalardan Alınır

Bloke Teminatlı Kredi Kartları ile ilgili bu yazımızda bu kartların amacını, kimlere verilebileceğini ve hangi bankalardan alınabileceğini öğrenmeye çalışacağız.

Daha önce hiç kart kullanmamış olabilirsiniz veya bankalarla ve kartlarla alakalı birtakım problemlerle karşılaşmış buda  notunuzu olumsuz etkilemiş olabilir.

Kredi geçmişiniz yoksa veyahut kredi notunuz düşükse ve kredi kartı almakta zorlanıyorsanız, bloke güvenceli kredi kartı sizin için oldukça iyi bir seçim olabilir.

Bloke güvenceli kredi kartı, çoğu kez standart bir kredi kartı almakta güçlük çeken tüketiciler için önerilmektedir. Bunun nedeni, daha bir kredi notu oluşmamış ya da kredi notuna zarar vermiş her tüketicinin bankalardan kolayca bu tür kredi kartlarını alabilmesidir.

Bloke güvenceli kredi kartı standart bir kredi kartına oldukça benzer, ancak ikisi arasındaki temel fark, bloke güvenceli kredi kartının sınırı için belirli bir miktarda para yatırmak ve bu parayı blokeli bir şekilde hesabınızda tutmak zorunda olmanızdır. Bu tür kredi kartlarında sınırınız çoğunlukla hesabınızda güvence gösterdiğiniz bakiyenin bir yüzdesi olur veyahut bakiyenin tamamı ile aynı olabilir.

Bloke güvenceli kredi kartı veren bankalar, siz hesabınızı kapatana kadar veyahut bloke güvenceli kredi kartınızı standart bir kredi kartına yükseltene kadar bakiyenizi faizli bir mevduat hesabında meblağlar. Ayrı olarak borçlarınız gecikmeye düşüp hesabınız kapanmadığı sürece bloke güvenceli kredi kartınızı hiçbir kısıtlama olmaksızın kullanmaya devam edebilirsiniz.

Diğer taraftan ehemmiyetli bir avantaj olarak bloke güvenceli kredi kartı kullananlar kredi notlarını düzeltme veyahut daha oluşmayan kredi geçmişlerini oluşturma fırsatı elde ederler. Siz de bloke güvenceli bir kredi kartı alıp kullanmaya başlayarak kredi notunuza önceden zarar verdiyseniz bu vaziyeti yerine koyabilir veyahut hiç kredi notunuz yoksa da kredi geçmişinizi sıfırdan oluşturmaya başlayabilirsiniz.
Bloke Güvenceli Kredi Kartı Nedir?

Bloke güvenceli kredi kartı, bir mevduat hesabı açarak ve açtığınız bu hesaba belirli bir meblağ yatırıp, bu meblağın tamamına veya bir bölümüne bloke teminatı vererek alıp kullanabildiğiniz özellikli bir tür kredi kartıdır.

Bloke güvenceli bir kredi kartının sınırı çoğunlukla bloke edilen meblağın tamamına veyahut banka tarafından belirlenen bir yüzdesine eşit olmaktadır. Başka bir deyişle mevduat hesabınıza 2.000 TL yatırıp bu bakiyenin tamamına bloke garantisi verirseniz kredi kartınızın 2.000 TL sınırı olur. Kredi kartınızı kullanmaktan vazgeçene kadar teminat gösterip bloke ettiğiniz bu tutarı çekemez ya da harcayamazsınız.

Hesaptaki bloke tutar, bankanın rizikonunu azaltır. Söz gelimi kredi kartı borcunuzu ödemezseniz, banka borcunuzu bloke ile garanti altına aldığı mevduat hesabınızdan tahsil edebilir. Bu yüzden bu kartlar kötü kredi notuna sahip olan veya kredi geçmişi hiç olmayan tüketiciler için sağlanan iyi bir alternatiftir.
Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Bu ürünü sağlayan bankalara müracaatta bulunarak bloke teminatlı kredi kartı alabilirsiniz. Standart bir kredi kartına müracaat yapılmak istendiğinde, ihtiyaç duyulan ve biraz da zorlu kredi kartı alma koşulları olası mevki sağlanmalıdır. Lakin bloke teminatlı kredi kartlarında bu tür şartlar bulunmuyor.

Bloke teminatlı kredi kartı almak için bir mevduat hesabı açmanız ve bu hesaba belirli bir tutar para yatırmanız yeterli olmaktadır. Yatırdığınız tutarın tamamı ya da yüzde 80 veya 90 gibi büyük bir bölümü kredi kartınızın sınırı olacaktır. Bu yüzden, kredi kartınızda kullanmak istediğiniz sınır kadar bir tutarı hesabınıza yatırmalısınız.

Bununla beraber, hesabınıza yatırdığınız paranın tamamına güvence verebileceğiniz gibi ne kadarlık bölümüne bloke ile güvence verip veremeyeceğinizi de seçebilirsiniz. Ancak kredi kartınızı kullanmaktan vazgeçene dek hesabınızda bloke ettiğiniz parayı kullanamayacağınızı unutmamanız gerekiyor.
Hangi Bankalar Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veriyor?

Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar sayı olarak çok fazla değil. Çoğu banka bu ürünü sağlamazken yalnızca Kuveyt Türk, dönemsel olarak da Ziraat Bankası, TEB ve ING bloke teminatlı kredi kartı veriyor. Bu bankalardan rastgele birine başvuru yaparak bir kredi kartı alabilirsiniz.

Kuveyt Türk

Katılım bankaları arasında yer alan ve katılım bankacılığı alanında faaliyet gösteren Kuveyt Türk, bloke teminatlı kredi kartları mevzubahis olduğunda, bu manada en çok seçenek edilen bankalardan biri konumunda. Çünkü Kuveyt Türk dönemsel olarak değil, hemen her vakit bu kredi kartı ürününü tüketicilere sağlıyor.

Ziraat Bankası

Aktif büyüklüğü ve şube sayısı göz önüne alındığında Türkiye’nin en büyük bankası olan Ziraat Bankası, dönemsel olarak bloke güvenceli kredi kartı veriyor. Ziraat Bankası’ndan bloke güvenceli kredi kartı müracaatı yaparak Azami özellikli bir kart almanız olası olabilmektedir. Azami özellikli bir kredi kartı ile alışverişlerinizden MaxiPuan kazanabilir ve Azami aza iş yerlerinde taksitli alışveriş olanaklarından yararlanabilirsiniz.

TEB

Yeniden dönemsel olarak TEB, Bonus özellikli ve bloke güvenceli kredi kartı verebilmektedir. Bu çerçevede bankaya müracaatta bulanarak kredi kartı almanız olası olabilir. Tüm Bonus avantajlarına sahip olan TEB Bonus Card ile harcamalarınızdan Bonus puan kazanabilir ve TEB üye iş yerlerinde taksitli alışveriş yapabilirsiniz.
Bloke Teminatlı Kredi Kartlarından Kimler Faydalanabilir?

Ananesel kredi kartlarını almak için, sabit aylık gelir ve iyi bir kredi notu gibi sağlamanız şart olan şartlar vardır. Ananesel kredi kartları için onay almakta zorlanıyorsanız, standart bir kredi kartı almaya mukayese et bloke güvenceli kredi kartlarını çok daha kolay alabilirsiniz.

Bloke güvenceli bir kredi kartı almak, kredinizi mesul bir şekilde kullanabileceğinizi ispat etmek için büyük bir fırsattır. Düzenli ödemeler yaparak sıfırdan bir kredi geçmişi oluşturabilir ya da kredi notunuzu yükseltmeye başlayabilirsiniz. Hem de birkaç ay sonra, standart bir kredi kartı için onay alma talihiniz dahi olabilir.

Ancak unutmamalısınız ki kredi kartınız bir teminat ile savunsa bile, borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz ya da asgari ödeme yapmayı savsaklamamanız gerekiyor. Geç ödemeler kredi kayıt bürosuna bildirilir ve bu, kredi notunuza zarar verir. Kredi kartı asgari borç ödemeleriniz birkaç ay peş peşe gecikirse, hesabınız kapatılabilir ve güvencenizi kaybedebilirsiniz.

Hepinize Çok Bereketli, Bol Kazançlı, Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir