fbpx

Kredi Kartı Borcu Taksinlendirme Nasıl Yapılmalıdır?

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılmalıdır? Kredi kartlarınıza borcunuz var ve ödemekte sıkıntı yaşıyorsunuz diyelim akla gelebilecek en güzel fikirlerden birisidir. Kart borcunuzu taksitlendirip ödeyebileceğiniz miktarlara ayarlayıp rahatça ödemek. Kredi kartı borcunuzu taksinlendirme yapmadan önce bilinmesi gereken şeyler illaki vardır. Bu yazıda buna değinmeye çalışacağız.

Kredi kartı borcunuz, omuzlarınız ve cüzdanınız üzerinde ağır bir yüksek oluşturmaya başlamış olabilir. Kaygılı duygulardan ve düzenli olmayan ödemelerden bıktıysanız, kredi kartı borcunuzu hızla ödeyebileceğiniz kimi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Kredi kartı borcunuzun kapı aralayabileceği parasal veyahut psikolojik zararı en az indirmek ve sonunda kart borcunuzdan kurtulmak için değerlendirebileceğiniz bir hayli tercih vardır. Bu seçeneklerden en çok seçenek edileni de kredi kartı borç taksitlendirme metodudur.

Bu yayında, kredi kartı borcu taksitlendirme nasıl yapılır ve kart borcunuzu tamamiyle sonlandırma niyetinizle bu metodu kullanırken bilmeniz gerekenlerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nedir?

Borç veya ödenecek bir miktarın ardışık sabit vakitlerde ödenmesi için ayrıldığı birkaç bölümden rastgele birine taksit denir. Kredi kartı borç taksitlendirme de, bir kredi kartına ait toplam borcun hesaplanmış bir faiz oranı ile belirli vakitlerde geri ödenmesi üzerine eşit parçalara bölümüdür.

Daha anlaşılabilir bir tanım vermek gerekirse kredi kartı borç taksitlendirme, bir kredi kartına ait toplam borcun belirli faiz oranları hesaba katılarak belirli vakit dilimlerinde bölümler halinde geri ödenmesi olarak dile getirilebilir.

Şu anki ödeme şartlarınızdan daha avantajlı olacak ve ihtiyacınızı karşılayacaksa siz de kredi kartı borcunuzu taksitlendirerek ödemeyi düşünebilirsiniz. Böylelikle cüzdanınız ve omuzlarınız üzerindeki ağır yükleri bir nebze de olsa hafifletmeniz olası olabilir.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borç taksitlendirme işlemi bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Ziraat Bankası, Akbank, Yapı Kredi, İş Bankası ve Vakıfbank gibi birçok banka, müşterilerine bu olanağı sunmaktadır. Kredi kartını kullandığınız banka ile görüşerek kart borcunuzu taksitlendirmek istediğinizi söyleyebilir ve ayrıntılar üzerinde konuşabilirsiniz.

Bankanız taksitlendirme istediğiniz doğrultusunda faiz oranları ve vade gibi hesaplamaları yaparak sizin için bir geri ödeme tasarısı hazırlayacaktır. Geri ödeme tasarıları ekseriyetle daha uygun faiz oranları ve esnek vadeleri kapsar. Ancak yeniden de bankanızca hazırlanan bu geri ödeme tasarısının mevcut vaziyetinize göre sizin için daha avantajlı olup olmadığına kesinlikle bakmanız gerekiyor.

Bankalar kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi için müşterilerine kredi kartı üzerinden taksitlendirme ve ihtiyaç kredisi üzerinden taksitlendirme olmak üzere iki seçenek sunuyor. Her iki seçeneğin birtakım farklıkları olsa da, son emel bir kart borcunun tüketicinin ödeyebileceği şekilde taksitlendirilmesidir.

Söz ettiğimiz bu iki seçeneği inceleyim.
Kredi Kartı Üzerinden Taksitlendirme

Bankaların müşterilerine sunduğu bu seçenekte bir kredi kartı borcu herhangi bir ihtiyaç kredisi mevzubahis olmadan kart dahilinde taksitlendiriliyor.

Bu taksitlendirme seçeneğinde ihtiyaç kredisi gerekliliği olmadığından kredi notu da çoğu kez dikkate alınmıyor. Kredi notu düşük olanlar için bu vaziyetin büyük bir avantaj sağlayacağını netlikle söyleyebiliriz.

Diğer taraftan kredi kartı üzerinden taksitlendirmede her ne kadar kredi notu dikkate alınmıyor olsa da, kişinin gelir vaziyeti dikkate alınmaktadır. Başka bir deyişle, bankalar yaptıkları değerlendirmelerde sizin taksitleri ödemenizi olası kılacak aylık gelirlerinizin yeterli olup olmadığına bakacaklardır.

Mevzuat uyarınca kredi kartı üzerinden taksitlendirmede taksit hududu 12 aydır. İhtiyaç kredisi üzerinden taksitlendirmelerde ise bu hudut 36 aydır. 12 aydan daha uzun müddetli bir geri ödeme tasarınına ihtiyacınız varsa kredi kartı üzerinden borç taksitlendirme sizin için uygun olmayabilir.

Söz gelimi, kredi notunuz düşük olsa dahi gelir vaziyetiniz aylık taksitleri ödemenizi sağlıyorsa kredi kartı borcunuzu kredi kartınız üzerinden 12 aya varan vadelerde taksitlendirebilirsiniz.
İhtiyaç Kredisi Üzerinden Taksitlendirme

İhtiyaç kredisi üzerinden taksitlendirme, bankaların ihtiyaç kredisi kullanımı yoluyla kredi kartı borçlarını taksitlendirmek isteyen kişilere sundukları bir diğer seçenektir.

Kredi kartı üzerinden taksitlendirme seçeneğindeki 12 ay taksit hududuna mukayese et ihtiyaç kredisi üzerinden taksitlendirmelerde taksit hududu 36 aydır. Daha uzun geri ödeme vadesine ihtiyaç duyanlar için bu seçeneğin çok ehemmiyetli bir avantaj sağladığını söyleyebiliriz.

Bununla beraber ihtiyaç kredisi üzerinden taksitlendirme işlemi tüketici kredisi üzerinden yapıldığı için kişilerin kredi notu mutlaka dikkate alınan bir öğe olmaktadır. Bu vaziyet kredi notu yüksek olanlar için avantajlı, kredi notu düşük olanlar için ne yazık ki dezavantajlı olacaktır.

Kredi notu ile ilgili bir sıkıntınız yoksa ve 12 aydan daha uzun müddetlerde taksitlendirme istiyorsanız, ihtiyaç kredisi üzerinden taksitlendirme yolunu seçenek ederek kredi kartı borcunuzu 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirmek Mantıklı mı?

İhtiyaç kredisi üzerinden kredi kartı borcu taksitlendirme özelinde konuşmak gerekirse, bir borcu başka bir borçla kapatmak pek mantıklı değildir, ancak bir kural dışı vardır: şayet şartları lehinize çevirecekse gayet mantıklı olabilir.

Sözgelişi biriken kredi kartı borcunuz ödenemez bir hale gelmişse, bunun üzerine borcunuza faizler de ilave ediyorsa, borcunuzu ödemek için ihtiyacınız olan tek şey vakitse ve yeni ödeme tasarısı cebinizi deşarj olacaksa taksitlendirme yapmanız akilane olabilir.

Kart borcunuzu taksitlendirmenin sizin için mantıklı olup olmadığını çevrelice düşünmeniz gerekiyor. Bunun için vade, taksit ve faizler gibi etkenleri dikkate alarak bir hesaplama yapabilirsiniz. Bankanızın müşteri temsilcilerinden de bu konuda destek alabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredi notu ile ilgili temel bilgileri biliyorsanız, ödeme geçmişi ve borçların kredi notu puanınız için ehemmiyetli bir etken olduğunu zati biliyorsunuzdur. Kredi kartı borcu taksitlendirme yaparsanız belirli vaziyetlerde kredi notunuz bundan pozitif veyahut negatif olacak şekilde etkilenebilir.

Hangi vaziyetlerde kredi notunuzun nasıl etkilenebileceğine bir bakalım.

Taksitlendirme sonrası vadesi gelen borçlarınızı tam vaktinde öderseniz, bu vaziyet kredi puanınızın yükselmesini sağlayacaktır. Vaktinde yapılan ödemeler kredi puanınızın yükselişinde yardımcı olur, ancak geç ödemelerin puanınıza ciddi şekilde zarar verebileceğini unutmayın.

İhtiyaç kredisi üzerinden taksitlendirme yapmayı seçenek ettiğinizde, yeni bir kredi açılışı gerçekleşeceğinden kredi notunuz kısa dönemli bir sarsıntı yaşayacaktır. Ancak yaptığınız düzenli ödemeler ve her ay bir evvelki aya göre azalan borçluluğunuz uzun dönemde olumlu neticeleri beraberinde getirecektir.

Bununla birlikte herhangi bir kredi ürününe müracaat yaptığınızda, bankanın yapacağı kredi kontrolü ve kredi arayışınız nedeniyle geçici olarak kredi notunuzdan birkaç puan düşebileceğini unutmayın.

Hepinize Bereketli, Bol Kazançlı, Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir