fbpx

Hemen Kredi Almanın 6 taktiği

Hemen Kredi Almanın 6 taktiğini şu şekilde değerlendirecek olursak;

Bankaların anında kredi ürünlerine yönelik müracaatlarda bir takım kilit noktalara dikkat ederek pozitif değerlendirmeler alabilirsiniz.
 

Banka şubesine gitmeden internet ortamında yapılan kredi müracaatları çoğu kez tüketicilerin aleyhine sonuçlanıyor. Hızlı kredi alma umuduyla gönderilen müracaatlar sonuçsuz kalınca da tüketicilere bir dolu evrakla banka şubelerinin yolunu tutmak kalıyor.

Ancak dikkate almanız şart olan kilit noktalara odaklanarak, yaptığınız anında kredi müracaatlarınızın lehinize sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü anında kredi veren bankalar, her vakit müracaatları değerlendirirken kendileri için ehemmiyetli olan belli başlı etkenlere odaklanırlar.

Burada, internet veya SMS aracılığıyla yapmak üzere olduğunuz anında kredi müracaatlarınızın pozitif sonuçlanmasını sağlayacak en ehemmiyetli kilit etkenleri öğrenebilirsiniz.
Müracaatta yanıltıcı bilgiler kullanmaktan kaçının

Küçük bir değerlendirme yaparak, direk hesaba geçirmek suretiyle anında kredi veren bankalar için müracaatta verilecek ilk bilgiler her zaman ehemmiyet arz etmektedir. Zira ilk defa müracaat yaptığınızda bankalar verdiğiniz bilgileri kayıt altına alıyor ve ilk başvurudan sonraki ardıl başvuruları kayıt altına aldıkları ilk bilgilere göre değerlendirerek daha hızlı sonuçlandırıyorlar.

Bu sebeple ister internet, isterseniz de SMS aracılığıyla kredi başvurusu yapıyor olun, bankaların sizden istediği bütün bilgileri doğru bir şekilde verin.

Bu bilgiler arasında bulunması muhtemel; T.C. kimlik numaranızı, isminizi soyadınızı ve isteniyorsa aylık gelirinizi doğru girmeniz ve yanıltıcı bilgiler vermekten kaçınmanız gerekmektedir.
Kredi notunuz ile ilgili fikriniz olsun

Kredi başvurularınız daimi negatif sonuçlanıyorsa, bunun en büyük nedeni kredi notunuzun bankaların beklediği düzeyden daha düşük olmasıyla izah edebilir.

Tüketicilerin kolayca kredi alabilmeleri için kredi notu vasatilerinin en az 1500 veya üzerinde olması gerektiğini düşünüyoruz. Kredi notunuz, tespit eden vasatiden düşükse anında kredi gibi hızlı hizmetlerden istifade etmeniz olası olmayabilir.

Böyle bir vaziyette daimi müracaat yapmak yerine daha ayrıntılı bir inceleme için bankaların sizden isteyeceği ek vesikalarla şubelere müracaat yapmanız size vakit kazandıracaktır.
Aylık gelirinizin ve istediğiniz geri ödeme vadesinin meblağlılığına dikkat edin

İstediğiniz kredi meblağından daha ehemmiyetli bir şey varsa o da kredinizin aylık taksitleri, başka bir deyişle vadesidir. Kredi müracaatı yaptığınızda 12, 36 veyahut 48 ay gibi vade seçenekleri de seçenek faktörüz gerekecek.

Burada önemli olan aylık kredi taksit meblağınızın aylık gelirinizin yarısından fazla olmamasıdır. Sözgelimi belgeleyebildiğiniz aylık geliriniz 5.000 lira ise her ay en fazla 2.500 lira kredi taksiti ödeyebilirsiniz. Elbette bu hesaba mevcut borç ödemelerinizi de ilave etmeniz gerekir.

Sözgelişi, gene aylık gelirinizin 5.000 lira olduğunu düşündüğümüzde, şu anda halihazırda aylık 500 lira kredi taksiti ödüyorsanız, yeni yapacağınız kredi başvurusunun aylık taksitlerinin 2.000 liradan fazla olmaması gerekir.

Bu sebeple belgelenebilir aylık gelirinizi, bankalara olan mevcut borçlarınızı ve vade seçiminizi meblağlı yapmanız olumlu sonuçlar almanız için önemli bir gereklilik olacaktır.
Mevcut borçlarınızı tekrar gözden geçirin

Türkiye’deki bütün bankalar fertlerin halihazırdaki mevcut borçluluk vaziyetlerini birbirleriyle paylaşırlar. Böylelikle hangi bankadan kredi müracaatı yapıyor olursanız olun, bankaların sistemleri borçlarınızı görecektir.

Mevcut borçluluk vaziyetinizin yüksek olması kredi müracaatlarınızın negatif sonuçlanmasının ehemmiyetli bir nedenidir. Bu sebeple bankalara olan mevcut kredi ve şayet sınırı yüksekse kredi kartı borçlarınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Pozitif bir netice almak için her ay ödemeniz şart olan toplam borç miktarınızın, aylık gelirinizin vasati yarısını geçmediğinden emin olun.
Yeni bir kredi açılışı yapılmışsa bir müddet bekleyin

Bankalardan aldığınız yeni kredili ürünler “kredi açılışı” olarak değerlendirilmektedir, bu bir tüketici kredisi, sınırlı kredi kartı ve hem de ek hesap dahi olabilir.

Yeni kredi açılışlarından kısa süre sonra yapılacak kredi başvurularından çoğu zaman olumlu sonuç alınmaz. Bunun en önemli nedeni arasında ferdin mevcut borç yükü altında ödeme performansını görebilmek bulunur. Diğer yandan yeni kredi açılışı aracılığıyla borçluluk vaziyetinin artması da bir dezavantaj oluşturur.

Benzeri bir vaziyette ideal olan bir müddet beklemektir. Bu müddet zarfında düzenli ödemeler yapılarak iyi bir performans ortaya koyulması gerekir. Giderek borçluluk oranı da azalacağından sonraki müracaatlarda pozitif sonuçlar alınması beklenebilir.
anında kredi hizmetlerinin bir sistem değerlendirmesi olduğunu unutmayın

Bankaların hızlı kredi veyahut anında kredi olarak isimlendirdikleri müracaat metodunun bir sistem tarafından değerlendirildiğini unutmayın. Başka bir deyişle bu hizmetler için yapacağınız müracaatlar gerçek bir kişi veyahut yetkili bir personel tarafından değil, sistem tarafından değerlendirilir.

Sistem de bilgilerin doğruluğu, kredi notu, borç vaziyeti gibi etkenlere göre bir ön değerlendirme yapar ve başvuruyu bu doğrultuda sonuçlandırır.

Bu yolla kredi alamadığınız takdirde banka şubelerine ihtiyaç duyulan evraklarla başvuru yaparak yeni ve daha ayrıntılı bir değerlendirme isteyebilirsiniz.

Hepinize Çok Bereketli, Bol Kazançlı, Sağlıklı ve Mutlu Günler Dileriz…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir