fbpx

100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi 2020 Şartları ve Başvuruları

100 Bin TL Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi 2020 Şartları ve Başvuruları

Ziraat Bankası 100 Bin TL. faizsiz Hayvancılık ve Tarım Kredisi müracaatları başlıyor. 2020 senesinde rençperlerimiz için faizsiz kredi dönemi başlıyor. Sığır yetiştiriciliğinden arıcılığa, su ürünlerinden süs nebatları yetiştiriciliğine kadar bir hayli sektörde üreticiye, hem yatırım hem de işletme döneminde 100 bin liraya kadar faizsiz kredi sağlanacak.

Rençperlere 100 Bin Lira faizsiz Kredi Müjdesi!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2015 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamesi ile 2020 senesi dahil olmak üzere Sıfır faizli tarım ve hayvancılık kredisi verecek.

Tarım Bakanı  şunları söyledi; ‘30 bin lira hibeyi kendi öz anaparası olarak kabul edelim, bunun üzerine Ziraat Bankasından 90.000-100.000′ TL. da sıfır faizli kredi verelim.’ Allahın izniyle bunu yapacağız. ‘Hadi gelin köyümüze geri dönelim’ diyoruz. Başka çaremiz yok. Zira hepimiz köyü ayrıldık, imalatı ayrıldık. Yolları açmadan, cazibeyi oluşturmadan insanları köye götürmek olası mü? Altyapıyı oluşturmamız gerekli. Allahın izniyle 130 bin lira ile sürü sahibi olacaklar” diye konuştu.

Geleneksel şekilde bitkisel imalat yapan işletmeler, 50 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecek. 50 bin üzeri krediler ise en az yüzde 50 oranında sübvanse edilecek.

Düşük getirili kredi kullanım üst sınırı ise 2.5 milyon TL olarak belirlenmiştir.

Geleneksel yaygın hayvansal üretim yapan işletmeler, 100 bin liraya kadar faizsiz  kredi kullanabilecek. 100 bin TL krediler ise % 50 getiri indirim oranında sübvanse edilecek.

Düşük faizli kredi kullanım üst sınırı ise 1.5 milyon TL olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası 100 Bin Lira Faizsiz Rençper Kredisi

Bahse konu 100 bin lira faizsiz rençper kredisinin Ziraat Bankası tarafından yapılacağı öğrenildi. Ziraat Bankası şuan bakımından de, çiftçilere belirli vade ve oranlarda çiftçi ve hayvancılık işletme kredileri veriyor. Koyun, keçi, sığır, manda, inek yetiştiren, et ve süt üreten çiftçiler ve üreticiler Ziraat bankasından çiftçi kredisi alabiliyor. Bu krediler çiftçinin vaziyetine ve yapacağı işletme tipine uygun olarak veriliyor.  Ziraat Bankası şuan çiftçi ve üreticilere IPARD dahilinde tarım kredisi ve taksitli tarım kredisi veriyor. Çiftçiye 100 bin lira faizsiz kredi paketini beklemeden, Ziraat bankası tarım kredisi müracaatı yapabilirsiniz.

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Zirai Üretime Değin Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına Ait Kararın Yürürlüğe Konulması İle ilgili Karar uyarınca Ziraat Bankasından 100 Bin Liraya kadar sıfır faizli kredi verilirken, bu kredilerden aşağıda belirtilen oranlarda faiz alınacak.

Sütçü etçi ve kombine sığır yetiştirmek isteyenlere 100 bin liraya kadar sıfır faizli hayvan kredisi,

Damızlık Düve Yetiştirmek isteyenlere %75 faizli kredi,

Küçükbaş hayvancılık için %75

Arıcılık sektörüne yüzde 50 faiz indirimi,

Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliğine %25 – %50 faiz indirimi,

Kanatlı damızlık yetiştiren çiftçilerimize %75 faizli kredi,

Su ürünleri yetiştiriciliğinde %50 faizli kredi,

Yaygın hayvansal üretim için 100 bin liraya kadar faizsiz kredi,

Seracılığa 100 bin liraya kadar %75 faiz indirimi,

Yaygın bitkisel üretime 250 bin TL.’ye kadar yarı yarıya faiz indirimi,

Yem nebatı imalatına yüzde 75 faizli tarım kredisi,

Yurt içi sertifikalı fide imalatına Sıfır faizli tarım kredisi,

Süs nebatı imalatına %50 faiz indirimi,

Seraların modernizasyonu için % 50 faizli kredi desteği,

Zirai mekanizasyon için %75 faiz indirimi

Traktör kredisi çekmek isteyenlere 75 bin liraya kadar %50 faiz indirimi uygulanırken, 75 bin liranın üstü için %25 faiz indirimi uygulanacak.

Çağdaş basınçlı sulama sistemlerine sıfır faiz,

Arazi alımlarına %25 faiz indirimi,

Lisanslı depoculuk yatırımlarına %50,

Soğuk hava depolarına %50

Zirai ürünlerin işlenmesine %50,

Bu Krediler Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası aracılığı ile verilecek.

Ziraat Bankası TKK Tarım ve Hayvancılık Kredileri Müracaat Koşulları Nelerdir?

02.01. 2020 tarihli ve 2015 sayılı Resmi Gazete ile Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri, zirai üretim için çiftçilere düşük faizli yatırım ve işletme kredisinin kullanımna  ait usus ve asallar 25.03.2020 Tarihli Resmi Gazete‘ de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Alakalı tebliğ, 01.01 2020 -31.12. 2022 seneleri arasında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince üreticilere kullandırılacak olan düşük faizli yatırım ve işletme kredileri konusunda uygulanacak olan teknik asalları ve koşulları kapsar.

2020 seneninde Ziraat bankası aracılığıyla kullandırılacak olan tarım ve hayvancılık kredilerinin senelik faiz oranları % 9′ dur. Bu faiz oranınında Kararda belirlenen tüm koşullarını yerine getiren çiftçilerin faiz indirimleri de uygulanarak ödeme tasarısı oluşturulacaktır.

Ziraat bankası Düşük faizli tarım ve hayvancılık kredisi müracaat koşullarının tüm ayrıntılarını da yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Genelde sıfır faiz indirimi yatırım dönemi için verilirken bu dönemin tespiti banka ve TKK tarafından yapılacak. Geri ödeme tasarısının belirlenmesi, İpotek kuruluş edilmesi, takip ve tahsil işlemleri banka ve TTK tarafından belirlenecek. Zirai yatırımlarda devlet destekli tarım sigortası yaptırılacak.

Kredilerin faiz tahakkuk tarihlerinde Ziraat Bankasının cari zirai kredi faiz oranları ile kredi konuları bakımından uygulanan faiz oranları arasında ki fark asal alınarak hesaplanır.

Diğer müesseselerin faiz desteği niteliğinde ki desteklerinden yararlanan işletmelere Resmi Gazete’de yayımlanan faizsiz hayvancılık kredileri tebliğnamesi kapsamında aynı konuda kredi verilmez.

Faizsiz hayvan kredisi nasıl alınır isimli yazıyı okuyarak şartlar ile ilgili teferruatları öğrenebilirsiniz.

Rençperin aynı konuda ki krediden kullanmamış olması gerekir.

Kredi notu düşük olanların talepleri banka tarafından değerlendirilebilir.

Nereye Müracaat Yapılacak? 

Müracaatlar bizzat ihtiyaç duyulan evraklar ve belgeler ile beraber Ziraat Bankasına yapılacak.

İhtiyaç duyulan Evraklar Nelerdir?

Kimlik Fotokopisi,

İpotek isterse ipotek için tarla, taşınmaz tapuları, (güvence vesikaları)

ÇKS vesikası,

İşletme ise son 3 yıllık bilanço vesikaları (ferdi rençperden istenmiyor)

Traktör alımlarınız için Ziraat Bankası ve Halkbank da traktör kredisi vermektedir.

Resmi Gazeteyi okuyarak ve bankayı bizzat ziyaret ederek, hem hayvancılık hemde bitkisel faaliyetiniz için kaç para çekebileceğinizi bankadan net öğrenebilirsiniz. Yapılacak olan faiz indirimleri yatırım ve işletme dönemlerine göre farklık göstermektedir. Ayrı olarak kullandırılacak olan kredi üst sınırlarına göre de indirim uygulanacaktır. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri dışında kredi veren bankalara da müracaat yapabilirsiniz. Uygun faiz oranları ile beraber bankalardan alacağınız kredilerle işletmenizi kurabilir veyahut diğer donatım vb. alımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir