fbpx

Faizsiz ev sahibi olmak ve FPK sistemi hakkında bilgiler

Sifir faiz ödeyerek sizinde ev sahibi olabilmeniz mümkün mü?, FPK sistemi nedir? Sistem nasıl çalışır? Bu makalemizde bundan bahsedeceğiz.

Bu sistemi sunan firmalardan başlıcaları şunlardır;

Arama Sonuçları

  • Eminevim: Faizsiz Ev Alma Sistemi
  • Fuzul Ev: Faizsiz Peşinatsız Kredisiz Ev Alma Sistemi
  • Birikimevim Faizsiz Ev Alma 
  • Birevim : Faizsiz Ev Kredisi
  • Katılımevim : Faizsiz Ev En Uygun Faizsiz Ev Kredisi 
  • Doğruevim : Faizsiz, Peşinatsız Sahip Olun
  • Kolayevim : Faizsiz Ev ve Faizsiz Ev Kredisi
  • İktisatevim : Faizsiz Ev Almak
  • Finansevim : Faizsiz Ev Sahibi Olma Yöntemi
  • Tasarruf AŞ : Tasarrufla Ev Sahibi Olmak Faizsiz Ev Alma
Faizsiz ev sahibi olmak hemen hemen her vatandaşın en büyük hayalleri arasında yer alıyor. Piyasada birçok firma faizsiz sistemle vatandaşı ev sahibi yapma vaadi veriyor. Bunlardan bazıları Eminevim, FuzulEV ve Birevim gibi firmalardır. Eminevim Sistemi faiz ödemeden, kişinin bütçesine göre, dilediği yerden istediği gayrimenkulü alabilmesini sağlaması için kurgulanmış. Faiz ödememek üzerine kurgulanan Eminevim Sistemi, özünde imece ve yardımlaşma bulunuyor. Eminevim sisteminin bir adı da Elbirliği Sistemi olarak tanımlanıyor. Öte yandan Fuzul Evim de FPK sistemiyle vatandaşa faizsiz peşinatsız kredisiz ev sahibi olma vaadlerinde bulunuyor. Peki FPK Nedir, nasıl işliyor?

Faizsiz bir yöntemle ev sahibi olmayı kim istemez ki! Ev sahibi olmak özellikle de yüzbinlerce lira faiz ödemeden ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Piyasada faizsiz, kredisiz ve peşinatsız ev sahibi yapma vaadi veren birçok firma bulunuyor. Bunlardan bazıları Fuzul Evim, Eminevim ve Birevim gibi firmalardır. Eminevim Sistemi faiz ödemeden, kişinin bütçesine göre, dilediği yerden istediği gayrimenkulü alabilmesini sağlaması için kurgulanmış. Faiz ödememek üzerine kurgulanan Eminevim Sistemi, özünde imece ve yardımlaşma bulunuyor. Eminevim sisteminin bir adı da Elbirliği Sistemi olarak tanımlanıyor. Fuzul Evim ise FPK dediği bir sistemle vatandaşlara Faizsiz, Peşinatsız ve Kredisiz ev sahibi olma vaadinde bulunuyor. Peki bu sistemler nasıl işliyor?

Eminevim sistemi; çekilişli sistem, peşinatlı sistem, vade ortası sistem, düşük taksitli çekilişli sistem, sabit yardımlı çekilişli sistem ve değer artışlı sistem gibi altı farklı sistem ile hizmet vermektedir.

EMİNEVİM SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

– Öncelikle ev alacak kişi ne kadarlık bir ev almak istediğini belirler. (Ör: 80.000 TL)
– Daha sonra kaç ay taksit yapılacağını belirtir. ( 60 aydan 120 aya kadar)
– Taksit sayısı, aynı zamanda o grupta kaç kişi olduğunu belirtir. ( 60 ay taksit = 60 kişilik grup)
– Her ay gruptaki kişilerin ödediği taksit bir ev parası eder.
– Her ay havuzda toplanan bir ev parasıyla noter huzurunda yapılan sıra tespiti sonucu bir kişiye ev alınır. Tıpkı halk arasında yapılan altın günü gibi
– Peşinatı düştükten sonra evin fiyatı, direkt taksit sayısına bölünür. Ortaya aylık ödenecek taksitler çıkar.
– Bu sistemde ilk ay evini alan kişiler kiradan kurtulup kendi evlerine geçtikleri için kendinden sonra alacak gruptaki diğer kişilere bir miktar fazla ödeme yaparak yardımda bulunur. Çünkü evini ilk alan kişi gruptaki diğer kişilerin parasıyla ev almıştır ve henüz onlar kirada oturmaktadır.
– Yapılan kurada ilk aylarda evi çıkmayan kişiler ise kirada oturmaya devam ettikleri için kendisinden önce evini alanlardan bir miktar yardım alırlar.
– İlk alanlar evin değeri üzerinden ödedikleri yardımla bir miktar fazla ödeme yapar. Sırasını bekleyenler ise yardım aldıkları için evin değeri üzerinden daha az ödeme yapar.
– Bu sistemde kişi evini alana kadar yardım aldığı için ödediği taksitler her ay düşer, evini aldıktan sonra ise kendinden sonra ev alacaklara yardım yapacağı için taksitleri bir miktar yükselir.
– Evini alan kişinin taksitleri bir miktar artar ve taksit bitimine kadar herhangi bir artış olmadan sabit ödeme yapar.
– Taksit sayısının yarısına kadar yapılan çekilişte evi henüz çıkmamış kişiler daha fazla bekletilmez ve tamamının evi taksit sayısının tam ortasında teslim edilir. Yani hiç kimse taksit yarısından sonrasını beklemez. En son alan kişi taksit sayısının yarısında evini alır.
– Belirlenen kesin teslim tarihinde ev teslim edilir.
– Daha sonra müşteri; kalan taksitleri sabit bir şekilde, kendi evine geçerek öder.

EMİNEVİM SİSTEMİ İLE EV ALMA AVANTAJLARI NELERDİR?

Taksitler faizsizdir. Organizasyon ücreti dışında fazladan herhangi bir ücret ödenmez.
Bu sistemde Faiz ödemeden ilk aylarda ev alma şansı vardır.
Evini bir müddet bekledikten sonra alacak olanlar o güne kadar yardım alır ve evini daha ucuza mal eder.
Türkiye’nin her yerinden, beğendiğiniz evi alabilirsiniz.
Kendi birikiminizle alacağınız evi Eminevim size daha kısa sürede teslim eder.
Bu sistem sizi tasarrufa yönlendirir.
Taksitler evinizi alana kadar düşer, evinizi aldıktan sonra borç bitimine kadar sabitlenir, hiçbir şekilde artmaz.
İstediğiniz her an evin değerinde değişiklik yapabilirsiniz.
Taksit öderken geçici sıkıntılar yaşadığınızda taksitlerinizi dondurabilirsiniz.
Zorunlu hallerde sistemden ayrılmanız gerekirse o güne kadar ödemiş olduğunuz rakamı alabilirsiniz.(Organizasyon ücreti iade edilmez)
Teslim tarihinde kişi kendi evine geçeceği için kiradan kurtulur ve evini ucuza mal eder.
Eminevim evini alan kişinin borcu bitene kadar teslim edilen eve satılamaz koyar. Böylelikle bütün müşterilerinin hakkını korumuş olur.

FUZUL EVİM FPK SİSTEMİ NEDİR?

Faizsiz ev sahibi yapma vaadinde bulunan firmalardan biri de Fuzul Evim’dir. Fuzul Evim, FPK olarak adlandırdığı Faizsiz, Peşinatsız ve Kredisiz ev sahibi yapmak sistemiyle daha iddialı bir şekilde ortaya çıkıyor.

Finansevim: Faizsiz sistemle ev sahibi olmak

Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Emre Özkaya, faizsiz sistemle Türkiye’de 250 binin üzerinde aile ev, araç ve arsa sahibi olduğunu açıkladı

Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Emre Özkaya, faizsiz sistemle Türkiye’de 250 binin üzerinde ailenin ev, araç ve arsa sahibi olduğunu belirterek, “250 bin liralık evin geri ödemesi 560 bin lirayı buluyor. Bir malın değeri 250 bin lira iken, neden 560 bin lira ödeyeyim? Bizim sistemimizde 250 bin liralık evin maliyeti fon katılım bedeli ile beraber 275 bin lira oluyor. Sistem, insanlar için gerçekten kârlı.” dedi. faizsiz ev sahibi olmak

Özkaya,  yaptığı açıklamada, kişilerin ev, araç, iş, eğitim ve düğün gibi ihtiyaçlarını faiz ödemeden karşılayabildiklerini aktararak, tasarrufa dayalı faizsiz finans sistemiyle ülkeye öz sermaye kattıklarını söyledi.

Bu sistem sayesinde Türkiye’de 250 binin üzerinde ailenin ev, araç ve arsa sahibi olduğunu belirten Özkaya, şunları kaydetti:

“Bu sistemi genelde herkes biliyor ama en büyük kaybımız sabır… Dedelerimiz bir şey sahibi olmak için önce biriktirirlerdi. Günümüzde ‘önce almalıyım sonra öderim’ mantığı var. Yeni nesil ise ‘önce sahip olurum, sonra öderim’ diyor. Geçmişimizde tasarruf modeli, insanların yardımlaşması vardı. Tasarruf modelini unuttuk. ‘Cebimde param yok ama bu evi çok beğendim, kredi çekip öderiz’ diyor. 250 bin liralık evin geri ödemesi 560 bin lirayı buluyor. Bir malın değeri 250 bin lira iken, neden 560 bin lira ödeyeyim? Bu sistemde 250 bin liralık evin maliyeti fon katılım bedeli ile beraber 275 bin lira oluyor. Sistem, insanlar için gerçekten kârlı.”

Özkaya, Finansevim’in, sektördeki diğer şirketler gibi kira yardımlaşma modelini uygulamadığına işaret ederek, “Kişi, girmiş olduğu ev miktarınca ödeme yapıyor. Şu anda siz 200 bin liralık ev aldıysanız 200 bin lira ile beraber katılım bedeli olan 20 bin lirayı ödüyorsunuz. Katılım bedelinin içinde hizmet olarak, finansman vermenin yanı sıra müşterimizin düzenli olarak takip edilmesi bulunuyor. Teslimat zamanı geldiğinde diğer ailelerin parasını da garanti altına almamız gerektiği için müşterimize alınan evi, satılmaması kaydı ile güvence altına almamız lazım. Bu bedelin içinde satılamaz masrafları da var. Müşterinin alacağı evin, imar ve hacizlik durumu gibi detaylı ekspertiz işlerini de hallediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Sistemi genelde herkes biliyor ama en büyük kaybımız sabır”

Emre Özkaya, geçmişte, bu sektördeki firmalara yönelik “faizden ayrı kalır yeri yok” diyen kitlenin günümüzde böyle bir eleştiride bulunmadığını belirterek, “Şirket kurulmadan 4-5 ayrı yerden fetva aldık. Sistem gereği müşterinin parasını hiçbir şekilde kullanmıyoruz. Bunu görmek isteyen müşterilerimize de hesap detaylarını gösteriyoruz. Katılım bedeli şirketin kazancı olan bir para olduğu için ayrı bir hesapta. Müşterilerimizin ödediği para ayrı bir hesapta.” dedi.

Özkaya, bazı müşterilerin sisteme dolar, avro ve altın olarak dahil olmak istediklerini, sektöre böyle bir yenilik de getirdiklerini ifade ederek, yurt dışında çalışan vatandaşın “avro maaş alıyorum, avro ödemek istiyorum” demesi halinde 48 aya kadar olmak şartıyla sisteme dahil olabildiğini anlattı.

Şu ana kadar 4 çekiliş yaptıklarını bildiren Özkaya, “Çekilişleri aylık yapıyoruz. Şu ana kadar 117 aile hayallerine kavuştu. Bunun 90 civarı ev aldı. 3 müşterimiz ihtiyaç finansmanıyla düğün yaptı. Bin 600 lira maaşla çalışıp, kira ödeyip 3 çocuğu olup ev sahibi olan aileler gördük. Onların mutluluğunu görmenin tarifi yok.” ifadelerini kullandı.

Finansevim’i diğer oyunculardan ayıran özelliğin, 360 aya kadar vadelendirme imkanı olduğunu belirten Özkaya, “Bu sistemden yararlanmak isteyenlerden ellerinde ‘katılım bedeli’ olmadığı şikayetlerini aldık. Bu katılım bedelini de 60 aya kadar taksitlendirdik. Örneğin, sizin katılım bedeliniz 10 bin lira… 10 bin liraya 60 ay vadelendirme yaparsak takriben 166 lira ödüyorsunuz. Hem zorlanmamış oluyorsunuz hem de sistemden yararlanmış oluyorsunuz. Almak istediğiniz ev miktarının 360’a bölünmüş halini düşünelim. Bu miktarı ödediğiniz vakit ev sahibi oluyorsunuz.” diye konuştu.

“Bu sektörü, bu işe kendini adamış, dava şuurundaki insanlar geliştirdi”

Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Özkaya, şirketin ortağı olan yatırımcıların aylık 5 milyon avroya yakın ciro yaptığını ancak “bu tadı alamadıklarını” söylediğini aktararak, “Bu sistem, ülkeye 30 yıl önce kazandırıldı. Biz de bunu geliştirmeye çalıştık. Yönetici olduğumuz zamanlarda eksikliklerini gördük ve daha güzel hale getirmenin çalışmalarını yaptık. Yeni bir şirket kurmamızın nedenlerinden biri de bu… Bu sektörü, bu işe kendini adamış, dava şuurundaki insanlar geliştirdi.” dedi.

Türkiye’de şimdiye kadar konut sahibi olamamış bir kitle bulunduğunu ve bu kitlenin nasıl ev sahibi yapılacağının hep konuşulduğunu belirten Özkaya, buradan yola çıkarak bu kesime, aylık ödeme miktarı ve peşinatı müşterinin kendisinin belirleyeceği bir sistemle ev sahibi olma imkanı sunduklarını anlattı.

Özkaya, “Ülkemizdeki tüketici kanunlarına göre inşaat firmalarımız konutları 36 ayda teslim etmek zorunda. Hal böyle olunca da ister istemez ödeme aralıkları sınırlı ve miktarlar oldukça yüksek oluyor. Biz, uyguladığımız sistemle hem üretici inşaat firmalarımızın satışlarını desteklemiş oluyor hem de ev sahibi olamayan kitleyi ev sahibi yapmış oluyoruz.” dedi.

“20 milyon liralık sermaye taahhüdünde bulunduk”

Finansevim Genel Müdürü Serdar Kolo da şirket ortaklığının yüzde 40’lık kesiminin kendisi ve Emre Özkaya’dan, yüzde 60’lık kesiminin ise Hollanda’da yaşayan 2 Türk yatırımcıdan oluştuğunu bildirdi.

Şirketi kurarken 20 milyon liralık sermaye taahhüdünde bulunduklarını aktaran Kolo, bunun 7 milyon liralık kısmının gerçekleştiğini, 13 milyon liralık kısmının da ihtiyaç duyulduğu zamanlarda peyderpey gerçekleştirildiğini kaydetti.

Kolo, “Bu işe girerken gönül bağımız vardı. Başka bir iş de yapabilirdik. Sermayemizle daha çok kar edebileceğimiz, hızlı dönecek ve bu kadar operasyonel yükü, sorumluluğu olmayacak bir iş yapabilirdik. Ama biz bunu yapmak istedik. Ülkenin ekonomisine katkı sağlamak istedik. İnsanların mutluluğunu görmek istedik.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir