fbpx

Yeni Kredi Kartı Başvurusu

Kredi Kartı Başvurusu

Yeni kredi kartı yasası, bankalar tarafından sunulan kredi kartlarının özellikleriyle birlikte bu kartlara yapılacak başvuru süreçlerinde de bir takım değişikliklere sebep oldu. Kredi kartı başvuru süreçlerinin daha farklı esaslar çerçevesinde değerlendirilmesine sebep olan güncellemelerle birlikte bireylerin aklında bir takım soru işaretleri oluşmaya başladı. Tüm bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına kredi kartı başvurusu hakkında önemli bilgiler vereceğimiz bu yazıyı dikkatlice takip etmenizi tavsiye ederiz.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Herhangi bir bankaya kart başvurusu yapacakların aklına ilk olarak kredi kartı başvurusu nasıl yapılır sorusu geliyor. Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır sorusuna verebileceğimiz birkaç alternatif yanıt mevcut.

 • Banka şubesine giderek,
 • Telefon bankacılığı aracılığıyla,
 • SMS yoluyla,
 • İlgili bankanın yurtiçi ve yurtdışı bankamatiklerinden,
 • İnternet şube ve mobil uygulama yoluyla kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bankalar, şube dışından yapılan başvurularda resmi gelir belgesi talebinde bulunabilirler. Böyle durumlarda bankada görevli müşteri temsilcisi tarafından aranarak bilgilendirilirsiniz. Gelir belgenizi bankanın beyan edeceği mail adresine ya da FAX numarasına göndermeniz gerekebilir. Bazı bankalar ise kredi kartı başvurunuz sonrasında sizinle iletişime geçerek bulunduğunuz adrese banka yetkilisi gönderirler. Bulunduğunuz adreste imzalarınız ve gerekli başvuru belgeleriniz fiziki olarak alınacaktır.

Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Kredi kartı başvurusu için gerekli belgeler, bankaların neredeyse tamamında aynı şekilde geçerlidir. Bu belgeler;

 • C Kimlik Kartı/Nüfus Cüzdanı belgelerinden mevcut olanı,
 • Resmi gelir belgesi,
 • Özel Sektör/Kamu çalışanları: maaş bordrosu ve son 6 aya ait SGK hizmet tablosu
 • Emekliler: emekli maaş cüzdanı
 • Esnaflar: vergi levhası ve işletme defteri
 • Şirket ortakları: son 2 yıla ait bilanço ve gelir tablosu belgeleri
 • Kira geliri sahipleri: kira alınan gayrimenkulün tapusu ve kira sözleşmesi

Yukarıda yer alan belgelerin güncel hâliyle başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Birçok kişi yukarıda yer alan belgeleri temin edebilmekte, fakat diğer şartları sağlayamadıkları için kredi kartı alamamakta. Bu noktada aklınıza kredi kartı alma şartları nelerdir? sorusunun geldiğini kestirmek hiç de zor değil. Kredi kartı alabilmenin ilk şartı bankanın kredi notu koşuluna uymak ya da en azından bu nota yakın bir değere sahip olmaktır. Kredi kartı almak için kredi notu kaç olmalı diye merak ediyorsanız notunuzun en az 1255-1300 arasında bir değere sahip olması gerektiğini bilmelisiniz.

Bankalar, kredi kartı talebinizi değerlendirdikten sonra reddederken ret sebebi hakkında muhakkak bilgi verir. Eğer banka tarafından LKS limitiniz yetersiz uyarısı alıyorsanız aklınıza LKS nedir sorusu takılabilir. LKS, Limit Kontrol Sistemi adıyla Kredi Kayıt Bürosu tarafından koşulan bir kart limit şartıdır. Bireyler, ilk kredi kartlarını en fazla maaşlarının 2 katı kadar alabilirken ikinci ve sonraki kart başvurularında maaşın 4 katı kıstas alınır. Dolayısıyla kredi kartı alma şartlarından biri de sözünü ettiğimiz üzere LKS limit yeterliliğidir.

Geçmiş dönemde yapmış olduğunuz kredili hesap ödemeleri, kredi notunuzla birlikte bankacılık sicilinizi de etkiler.

 • Kredi kartı,
 • Kredili Mevduat Hesabı (KMH ya da ek hesap)
 • İhtiyaç/Taşıt/Konut kredisi ödemeleri

Kredili ödemeler olarak ifade edilmektedir. Bu ödemlerinizi gecikmeli olarak yapmanız durumunda bazı yasal yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Borcunuzun son ödeme tarihinin üzerinden 90 gün geçtiğinde kanuni takibe düşerek bankacılık sicilinizin kötü etkilenmesine sebep olabilirsiniz. Bankalar, idari ve kanuni takip müşterilerine kredi kartı vermezler. İdari ve kanuni takip durumu, bu sebeple kredi kartı alma şartları arasında önemli bir yer edinmektedir.

Kredi Kartı Başvurum Neden Reddedildi?

Kredi kartı başvurum neden reddedildi? diyen bir kişinin yukarıda saymış olduğumuz şartlardan birini sağlamadığı aşikârdır. Başvuru yaptığınız banka, az önce verdiğimiz LKS örneğinde olduğu gibi ret sebebini sizinle paylaşacaktır. Kredi notunuz düşükse, haciz, idari ya da kanuni takip dosyanız aktif olarak sistemde yer alıyorsa, resmi geliriniz yoksa, LKS limitiniz yetersizse ya da hatalı başvuruda bulunduysanız kredi kartı başvurunuz ilgili banka tarafından reddedilmiş olabilir.

Kredi Kartı Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır?

Kredi kartı başvurusu 2 temel adımdan oluşmaktadır. Bunlardan birincisi ön onay, ikincisi ise kesin onaydır. Telefon bankacılığı, SMS, ATM, internet şubesi ve mobil uygulama kanalları üzerinden yapılan kart başvuruları ilk olarak ön onay adımına iletilir, ön onay adımından sonra kartın kesin alınabileceği anlamına gelen kesin onayın da verilmesi gerekmektedir. Tüm bu süreçler her bankada farklılık göstermekle birlikte ortalama 1 ile 3 iş günü arasında değişmektedir.

Kredi Kartı Sorgulama

Kredi kartı sorgulama işlemlerinizi başvuruda bulunduğunuz bankanın çağrı merkezinden ya da web sitesinden öğrenebilirsiniz. İlgili bankanın kredi kartı takip ekranında yer alan sorgulama bölümünü kullanarak kredi kartınızın hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Ne Zaman Gelir?

Kredi kartı ne zaman gelir? sorusunun yanıtı da ne zaman sonuçlanacağı sorusunda olduğu gibi bankaya göre farklılık göstermektedir. Bazı bankalar şubede kart basım işlemi yaptıklarından başvurunuzun onaylanmasının ardından kartınızı teslim ederler. Genel müdürlükten yönlendirilen kartların müşteriye ulaşma süresi ise 3 ile 10 iş günü arasında değişmektedir.

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Bireyler, kullanmış oldukları kredi kartları sebebiyle her yıl belirli bir dönemde kredi kartı aidatı ödemek durumunda kalırlar. Banka, müşterisine tahsis ettiği kredi kartı için kart aidatı alma hakkını elinde bulundurur. Bazı bankalar, müşteri memnuniyetini sağlamak adına bu kişilerden yıllık kart ücreti almayabilirler.

4 thoughts on “Yeni Kredi Kartı Başvurusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir