Kredi Notu Düşük Olana Kredi Kartı - Kredi-Puanları, Banks - Credit Cards - Loan

Kredi Notu Düşük Olana Kredi Kartı

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Bloke teminatlı kredi kartı, kart almadan önce bankaya bir mevduat blokesi güvencesi vererek yani bir mevduat hesabı açtırarak alabildiğiniz kredi kartı türüdür. Başvuru aşaması her ne kadar farklı olsa da kullanım açısından diğer kredi kartlarından bir farkı yoktur. Tüm kredi kartlarında olduğu gibi blokeli kredi kartınızla da taksitli alışveriş yapabilir, puan kazanabilirsiniz.

Teminatlı Kredi Kartına Neden İhtiyaç Duyulur?

Daha önce kredi ve kredi kartı sorunları nedeniyle idari veya kanuni takip yaşamış, ancak sonrasında borçlarınızı kapatmanıza rağmen yeni kredi kartı başvurunuz onaylanmıyorsa bloke teminatlı kredi kartına başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız en etkili yöntem aktif ve düzenli olarak bir kredi kartı kullanmaktır. Ancak sizin mevcutta bir kredi kartınız yoksa ve şu an için adınıza kredi kartı onaylanmıyorsa blokeli bir kredi kartı sizin iyi bir alternatif olabilir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Bloke teminatlı kredi kartlarının kullanımı çok yaygın olmadığından internetten veya cep telefonu ile başvurmak mümkün değildir. Başvuru yapmak için bankaya gittiğinizde de ne istediğinizi doğru anlatmanız bu nedenle önem taşıyor. Ayrıca nakit blokajlı kredi kartı için verebileceğiniz bloke tutarı minimumda kart limitinizin üzerinde olmalıdır.

Başvuru süreci ise şu şekilde işler:

 1. Bloke verilecek tutarının yatırılacağı mevduat hesabı açılır.(Dilerseniz vadeli mevduat hesabı açtırarak faiz getirisi de elde edebilirsiniz.)
 2. Açtırmış olduğunuz hesaba istinaden banka personeli kredi kartı başvurunuzu alır.
 3. Banka mevcutta bir yasal takibiniz olup olmadığını kontrol eder.
 4. Banka teminatınıza bloke uygular.
 5. Eğer mevcutta bir takibiniz yoksa bloke olarak vermiş olduğunuz tutarın yaklaşık %80’i civarında kredi kartı limiti tanımlanır. Örneğin bloke olması için hesabınıza 1.000 TL yatırdıysanız 800 TL’ye yakın bir limitli kredi kartı alırsınız.

Ayrıca genel olarak kredi kartı dönem borucunun tamamını ödemeniz istenir. Yani genel olarak asgari ödeme uygulaması bloke teminatlı kredi kartlarında mevcut değildir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Aldıktan Ne Kadar Süre Sonra Kredi Kullanılabilir?

Bloke teminatlı kredi kartını düzenli ve aktif olarak kullanılmaya başlandıktan sonra kredi notu yükselmeye başlar. Ne kadar süre sonra kredi kullanılabileceği ise geçmiş çalışma düzenine ve mevcut kredi notuna göre değişkenlik gösterir. Ancak bir genelleme olarak geçmişte kredi veya kredi kartınız takibe düştü veya iki dönemden fazla gecikmeleriniz oldu ise kredi notunuzun sorunsuz bir şekilde kredi kullanılacak 1.500 seviyelerine gelmesi 1 veya 1,5 yıl sürebilir.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Bloke teminatlı kredi kartı yapısı gereği bankalar açısından en riskli grupta yer alan kişileri müşterileri yapmaları anlamına geliyor. Bunun için bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar, bu ürünlerine reklam yaparak çok ön plana çıkarmıyor veya dönemsel olarak durdurabiliyor. Bunun için bloke teminatlı kredi kartı edinmek istediğiniz dönemde bankaların çağrı merkezler veya şubeleri üzerinden bilgi almanız önemli. Öte yandan son dönemde bloke teminatlı kredi kartı ile en öne banka Kuveyt Türk’tür. Bunun yanında dönemsel olarak TEB ve Ziraat Bankası da bloke teminatlı kredi kartı ürününü aktif edebiliyor.

Ayrıca herhangi bir bankadan bloke teminatlı kredi kartı kullandınız veya ilerleyen dönemlerde kullanırsanız, aşağıdaki yorum kısmımıza hangi bankadan ve hangi şartlarda kullandığınızı yazarsanız ihtiyacı olan diğer kullanıcılarımız da bu konuda bilgilenmiş olur.

Teminatlı Kredi Kartı Avantajlar ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları:

 • Düşük limitli de olsa bir kredi kartına sahip olursunuz.
 • Bu kart sayesinde düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yükseltip banka çalışmalarınıza yeniden başlayabilirsiniz.
 • Vadeli mevduat hesabı açtırarak kartınızı aldıysanız aynı zamanda birikim de yapmış olursunuz.
 • Kredi kartınız ile acil ihtiyaçlarınızda taksit yaparak bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

Dezavantajları:

 • Kredi kartı aidatı gibi konularda itiraz etme şansınız olmaz.
 • Kredi kartınızın limiti blokeli vadeli mevduat tutarına bağlı olduğu için uzun vadeli taksitli alışverişlerden kaçınmanız gerekebilir.
 • Kredi kartı borcunuzu kısa süreli geciktirmeniz durumunda bile banka blokeli hesabınızdan alacağını tahsil ederek kartı kapatma yoluna gidebilir.

One thought on “Kredi Notu Düşük Olana Kredi Kartı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *